Prof. Dr. Aziz Sancar, 2015 senesinde Kimya dalında Nobel Ödülü’nün sahibi olarak Türk milletine büyük bir iftihar ve mutluluk yaşattı. Erzurum Türk Ocağı da Türk milletinin ebedi temsilcisi, Türkiye’nin en uzun soluklu sivil toplum örgütünün bir şubesi olmanın sorumluluğu ile Sayın Sancar’a Erzurum Türk Ocağı Başkanı Avukat Nizam Işık’ın kaleme aldığı bir mektup ile beraber, Sancar ve eşinin portresinin yer aldığı bir duvar halısı hediye etti. Işık mektubunda; Türk Ocakları ve Türk milleti adına Sancar’a teşekkürlerini bildirirken, Sancar’ın ulusal ve uluslararası basında da yoğun bir şekilde gündeme gelen ödül sonrası açıklamalarına vurgu yaparak, şu cümleleri kaleme aldı:

 

‘’Sayın Sancar, ödülünüzü aldıktan sonra yapmış olduğunuz açıklamalarınız ve ortaya koyduğunuz milli duruşunuz sebebiyle de sizi tebrik ediyoruz. Milli kimlik ve etnik köken üzerinden yapılan spekülasyonları ‘Ben Türk’üm!’ diyerek boşa çıkarmanız ve başarınızın temelinde Türkiye’de aldığınız eğitimin bulunduğunu belirtmiş olmanız bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır.’’

 

Sancar kendisine gönderilen mektup ve hediyenin hemen ardından e posta yolu ile Erzurum Türk Ocağı’na, Ocak mensuplarına teşekkürlerini ve selamlarını iletmiş, gönderilen hediyenin kendisini çok mutlu ettiğini söylerken, bundan sonrasında da bu gurur verici ilgiye layık olmaya çalışacağını ifade etmiştir.

 

Aziz Sancar göndermiş olduğu nazik e postanın ardından, büyük bir kadirşinaslık ve nezaket örneği sergileyerek bu kez de posta yolu ile kendisine ait bir fotoğrafı üzerine eklediği ‘Erzurum Türk Ocağı- Kardeşlerime En İyi Dileklerimle’ notu ile beraber Erzurum Türk Ocağı’na göndermiştir. Aziz Sancar Nobel Ödülü sonrası yaptığı açıklamaların yanında, Erzurum Türk Ocağı’na göstermiş olduğu kadirşinaslık ile de Türk milletinin gönlünde bir kez daha yer edinmiştir. Sancar’a sıhhatli ve uzun bir ömür dilerken, kendisinin daha nice başarılarıyla Türk milletine tekrar tekrar bu mutluluk verici günleri yaşatmasını temenni ediyoruz.


PAYLAŞ