Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Nedim ÜNAL kurban bayramının birinci günü Telafer’e ulaştı. Türkmen Cephesinden dostlarımız ile birlikte bağışlanan kurbanları seçip, paralarını ödedi. Prof. Dr. ÜNAL, daha sonra bir takım temaslar yapmak üzere Türkmeneli’nin Başşehri Kerkük’e geçti. İlk ziyareti, Irak Türklüğünün ebedi lideri, Türk Ocaklı Şehit Necdet Koçak’ın kabrine idi.

Prof. Dr. ÜNAL Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi’yi evinde ziyaret etti. Prof. Dr. ÜNAL ve Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi arasında geçen görüşmede; Irak Türklüğü, Türk Dünyası ve özellikle Orta Doğu üzerinde önemli konulara değinildi.
Görüşme sonrasında Şube Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, Irak Türklüğünün varlığı için her şeyiyle kahramanca mücadele eden Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi’ye teşekkürlerini ve Eskişehir’deki Telaferlilerin selamlarını iletti. Görüşmede Şehitler Derneği Başkanı, aynı zamanda liderin ağabeyi Haşim Salihi İle Türkmen Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Mardin Gökkaya’da hazır bulundu.

Şube Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, 6 yıl boyunca Türkmen Cephesi Lideri ve Kerkük Milletvekili Sadettin Ergeç ile bir araya geldi. 45 yıl sonra birbirine kavuşan iki dost Irak Türlüğü ve Dünya Türklüğü hakkında yaptıkları samimi ve yer yer hissi geçen görüşmede Şehit Necdet Koçak’ı da yâd etti.

Prof. Dr. Nedim ÜNAL, 14 Temmuz 1959 yılında Baas rejimi ve Molla Mustafa Barzani tarafından hunharca katledilen şehitlerimizin kabri; başta Türkmen lider Em. Alb. Ata Hayrullah’ın da bulunduğu Türkmen Şehitliğini ziyaret etti.

Prof. Dr. Nedim ÜNAL birçok Türkmen kuruluş ile bir araya geldi. 60 senedir var olan Türkmen Kardaşlık Ocağı Başkanı Abdulhaluk Hürmüzlü ve yazar-edipler ve şairlerle; Musalla Spor Derneği Başkanı Teymur Gökkaya ve mensuplarıyla, Şehitler Derneği Başkanı Haşim Salihi ile, Türkmeneli TV Yöneticisi Yalman Bey ile, Türkmeneli Gazetesi ile Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Mardin Gökkaya ile, Eski Milletvekili ve ITC’nin şu anda başkan yardımcısı Sayın Hasan Turan ve daha birçok sayıda kuruluş ve şahıslarla görüşmeler ve temaslarda bulunuldu.

Prof. Dr. Nedim ÜNAL Kadim Türk Şehri Erbil’e geçtiğinde ITC’nin Kuzey Bölge Başkanı, Erbil Milletvekili ve Bölge Devlet Bakanı Aydın Maruf ile ITC binasında buluştu. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu ve Türk Ocaklarından da feyz alan Sayın Bakan ile Irak Türklüğü’nün var olma mücadelesi, Türkiye’nin yapması gerekenler konusunda yaptıkları değerlendirmelerden sonra; Erbil Kalesi ve Kalealtı çarşısını( Kayseri Çarşısı) giderek Türkmen esnaflara ziyarette bulunuldu.

Son olarak Türkiye’de okuyan ve mezun olan öğrenciler ile ITC binasında bir araya gelen Prof. Dr. Nedim ÜNAL mezunlara hitaben; Türkiye ‘de iyi yetişmelerini ve Türkiye’de kalmadan Türkmeneli’ne dönmelerini, Türkiye’nin kendilerine bunun için imkan sağladığını ifade ederek, Türk Ocaklarının kendi Ocakları, evleri olduğunu, bütün şehirlerde Türk Ocaklarına uğramalarını tavsiye etti. Daha sonra Türk Ocaklarının bayrağını Türkmen Cephesinde diğer bayrakların yanına asılmak üzere Sayın Bakan’a takdim etti. Ayrıca Sayın Bakan’ı Eskişehir’e davet ederek, ziyaretlerinden mutluluk duyacaklarını belirtti.


PAYLAŞ