Türk Ocakları Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen Perşembe Sohbetleri kapsamında 5 Kasım 2020’de Şube başkanı Prof. Dr. Nedim ÜNAL, Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ile “Tarihten Günümüze Türk-Fransız Münasebetlerini” konuşuldu.


Afyoncu konuşmasında özetle:
“Tarih boyunca özellikle 16-17 yy’dan bu yana Fransızlarla devamlı müttefik olduk. Devamlı karşılıklı çıkara dayalı bir ilişki vardı. Fransızlarla ilk defa Niğbolu’da karşılaştık. Daha sonra Kayzer’in Fransuva’yı yenmesi üzerine anası Kanuni’den yardım ister. Kanuni muhteşem bir mektupla Fransuva’ya destek gönderir. Amacı Avrupa’daki Hıristiyan birliğini ittihadını bölmektir.

Türkiye’nin gündemi devamlı yoğun. Özellikle son 200 yılda daha da yoğun. Aslında bu iyi bir şey. Biz rehaveti seven bir millet değiliz. Rehavet bize yaramıyor. Devamlı adrenalin ile yaşıyoruz. Enerjimizi bazen belki boşa harcıyoruz ama rehavet dönemlerinden sonra zor durumlara düştüğümüz zamanlar oluyor.

Bu topraklarda tarihin ilk yazılı anlaşmasını yapan Hititler yok oldu gitti. Bu topraklarda Dünya’nın ilk parasını bulan Lidyalılar yok oldu gitti. Dünyanın ilk büyü imparatorluğunu kuran Roma yok olup gitti. Fakat biz bu topraklarda büyük bir dirençle ile var olduk ve var olmaya devam ediyoruz.

Bunu da büyük bir direnç ve mücadele gücümüze borçluyuz. Bizim başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi.” dedi.

 


PAYLAŞ