Türk Ocakları Isparta Şubesinin Aralık ayı Ocakbaşı sohbetinin konusu "Medya ve Türkiye-Azerbaycan ilişkileri", konukları ise Gazeteci Hakan Yaman ve SDÜ'de siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünde yüksek lisans yapan Azerbaycan Türkü Vefa Samadova oldu. Türk Ocaklıların ve SDÜ öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdikleri Prof.Dr.Turan Yazgan konferans salonundaki sohbette ilk söz alan Yaman özgeçmişini anlattıktan sonra sohbetinin konu başlıklarını basın Sektörü  nereden nereye geldi ve 15 Temmuz darbe girişiminde medyanın rolü olacağını belirtti ve  özetle şöyle dedi:

 

"Gazetecilik yapmaya başladığım 1992 yılında bugünkü İnternet iletişim aracı yoktu. Bu nedenle habere ulaşmak ve kamuoyu ile paylaşmak çok zaman alıyor, bizi yoruyordu. O dönemde en iyi gazeteci olmak, en iyi daktilo bilmek demekti. O yıllarda medyadan bahsedilmezdi. Zira bugün medyanın içine giren Televizyoncu,İnternet habercisi, basın müşaviri, özel radyo ve televizyon çalışanları kavramları söz konusu değildi, sadece gazetecilikten bahsedilirdi.

 

Yaşı 50 civarında olanlar 12 Eylül 1980  ihtilalini hatırlarlar. Tek TV ve radyo olduğu için darbe yapanlar buraları ele geçirdiklerinden iletişim kesilmiş, kimse bilgiye, habere ulaşamaz olmuş, darbecilerin istediği bildiriler ve haberler ortalıkta dolaşmıştı. Bu nedenle halk organize olamamış, her şeyi kabullenmişti. Bugünkü internet çağında özel TV ve radyoların yayın yaptığı günümüzde her şey daha hızlı öğreniliyor daha güvenli ve doğru bilgilere ulaşılabiliniyor. Biz istersek şu anda icra ettiğimiz bu sohbet programını canlı olarak yayınlayabiliriz bugün bu imkana sahibiz. Sosyal medya denen facebook, twitter denen özel haberleşmelerle insanlar organize olabiliyorlar, belirli bir saat ve yerde bir araya gelip direnme içine girebiliyorlar. Yine darbe girişiminin en sıkıntılı saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağ ve ele geçirilememiş olduğunu  akıllı telefondan kendi sesi ve görüntüsü ile Türk milletini meydanlara sahip çıkmaya çağıran haberini özel tv da seyredebildik ve darbe girişimi bu andan sonra püskürtüldü. Bugünkü gelinen teknolojide Türkiye'nin her yanını bir ağ gibi saran güvenlik kameraları sayesinde akla gelebilecek bir çok olay, trafik kazaları, hırsızlıklar, cinayet, kaçırılma vb olaylar gizli ve faili meçhul kalmaktan kurtulmaktadır. Evet bugün medyanın gücü tartışılmaz ama medya gücünü özgür kullanabiliyor mu bu tartışılır. Demokrasinin olduğu yerde özgür medya vardır. Özgür medya yoksa Demokrasi'de, İnsan hakları da, eşitlik de, adalet de yoktur" dedi. Daha sonra söz alan Vefa Samadova özetle şöyle dedi:

 

"Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin dünyada eşi, benzeri yok. Bu sadece stratejik ortaklık olarak tanımlanamaz, ondan çok daha öte bir dost ilişkisidir ve ortak değerlere, tarihe, kültüre,dine,dile,coğrafya'ya dayalı bir kardeşliktir.Bir kader ortaklığıdır. Türkiye Azerbaycan bir millet iki devlettir. Türkiye'nin gelişmesi Azerbaycan'ın olduğu kadar Azerbaycan'ın gelişmesi de Türkiye'nin gelişmesi demektir. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkiler uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Azerbaycan çileli uzun bir mücadeleden sonra 1991 yılında Bağımsızlığını kazandığında ilk tanıyan ülke Türkiye oldu. Türkiye devlet ve hükümet başkanlarının ilk yurt dışı gezilerini Azerbaycan'a yapmaları artık güzel bir gelenek halini almıştır. İki ülke arasında kültürel ilişkilerin gelişmesinde yapılan öğrenci değişimi, karşılıklı olarak televizyon ve radyo yayınları da önemli rol oynamıştır. İlişkilerimizin temelinde iki ülke halklarının birbirlerini kardeş bilmeleri  yatmaktadır. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununda Türkiye her zaman özgüven içerisinde ve haklı tarafın Azerbaycan olduğunu savunarak hep O'nun yanında olmuş, uluslararası ve bölgesel kuruluşlarda her daim desteklemiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl önce Azerbaycan'ın sevinci sevincimizdir, kederi kederimizdir diyerek bugünlerde ki birlik ve beraberliğimizi işaret etmiştir" dedi.

 

Daha sonra iki sohbet konuğu soruları cevapladılar. Program sonlandırılırken 19 Aralık'taki sohbet konusunun kullanımının ilk okullara kadar indiği belirtilen, toplumsal bir problem olan uyuşturucu madde bağımlılığı olacağı anons edildi.

 

                


PAYLAŞ