Türk Ocakları Isparta Şubesi Cuma Sohbetinin konuğu Psikoloğ H. Hüseyin Akagündüz, Konusu ise toplumsal bir sorun olan iletişim engelleri ve geri bildirimleri oldu. Türk Ocağı Prof. Dr. Turan Yazgan Konferans salonundaki sohbete ilgi yoğun oldu. Gençlik kolu Başkanı SDÜ Öğrencisi M. Ali Cingöz'ün hoşgeldiniz ve konuğu takdim konuşması sonrası sohbetine başlayan Akagündüz İletişim engellerini Kişilik kaynaklı, davranış  kaynaklı ve fizyolojik kaynaklı olarak üçe ayırdı. Fizyolojik kaynaklı iletişim engellerini kullanılan kelimeler, ara kademeler, şartlanmalar,algılamalar,zaman baskısı, rekabet duygusu olarak açan Akagündüz unutmayın ki gergin bir bedende akıl çabuk dağılır dedi.

 

İLETİŞİMİN 5 ENGELİ   ni karşıdakinin sorununa çözüm önermek (emir ver,gözdağı ver,öğüt ver,nutuk at),karşıdakini yargılamak,bastırmak (eleştir,suçla,alay et,yargıla,ad tak),karşıdakini sınamak,sorgu için soru yöneltmek (sorularla bunalt,çapraz sorgula),karşıdakinin kendini iyi hissetmesini sağlamak (öv,avut,destekle,güven ver,aynını düşün),Karşıdakine ilgisizlik,dikkate yön değiştirtmek (sözünden dön,oyala,şakaya boğ,konuyu saptır) olarak belirtti. Halbuki olaya yaklaşım stillerini: bastırıcı, destekleyici, derinliğine araştırıcı hale getirebilseydik, hem anlaşılırlığımız artacaktı hemde güvenirliğimiz! dedi.

 

HERŞEYDEN ÖNCE YANLIŞ DİNLEYİCİLER OLDUĞUMUZDAN DOLAYI SIKINTI YAŞIYORUZ..

 

*görünüşte dinleme

*seçerek dinleme

*saplantılı dinleme

*savunucu dinleme

*tuzak kurucu dinleme

*yüzeysel dinleme yöntemlerinde en az 2 tanesini birlikte kullanıyoruz diyen Akagündüz;

 

İYİ BİR DİNLEYİCİ OLMAK İÇİN: susun,konuşanı rahatlatın,dikkat dağıtacak/dağıtan öğeleri uzaklaştırın,karşınızdakine empatik yaklaşın,öfkenizi ve olumsuz duygularınızı frenleyin,soru yöneltin ve yargılayıcı olmayın dedi.

 

İLETİŞİM DİL İLE BAŞLAR,bunu hiçbir zaman unutmayın. Ama vücut dilinize de ters düşmeyin!

 

İLETİŞİM EN AZ 2 KİŞİ İLE OLUR.Bunu tek başına yapıyorsanız zaten bir sorun var demektir!

İletişim; isteğe de bağlılık gösterir, kişiler kendi haklarını kullanmalıdır, zorlama kabul etmez!

Etrafınızla olan bağlarınıza bakın,En Yakınınızdakilerle Değil, En Anlayanlarla Birliktesinizdir.

 

Günümüzün sorunu; ANLAŞILMAK/ANLAŞILMAMAK ve GÜVEN ...Söz ağızdan çıkıyor da... 

 

Soru ve Cevaplarla bir saat süren sohbet ikramlarla devam etti.


PAYLAŞ