Isparta Şubesinin ocakbaşı sohbetinin konuğu SDÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Timuçin KODAMAN, konusu ise "Güncellenen Türk Dış Politikası" oldu.Türkocağı Prof. Dr. Turan YAZGAN Konferans salonunda gerçekleşen programa SDÜ Öğretim üyeleri, öğrenciler ve Türk Ocaklılar katıldı.22 Kasım 2012 de Hakka yürüyen hemşehrimiz Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan YAZGAN ile 25 Kasım 1917 de doğan Başbuğ Alparslan Türkeş anılarak rahmet dilendi,fatihalar gönderildi.Sdü Türk Yurdu Topluluğu Başkanı Baran  Pekgöz'ün sunduğu program da günün konuğu Kodaman söz alarak özetle;                    

"Türk dış politikasını ilgilendiren konular karmaşıktır ve birçoğu küresel niteliktedir. Siyasi, ekonomik, sosyal ve insani yönler iç içe geçmiştir. Türkiye, dış politikasını Mustafa Kemal Atatürk tarafından belirlenen “Yurtta Barış, Dünyada Barış" ilkesi doğrultusunda yürütmektedir. Türkiye; kapsamlı, barış odaklı ve ilkeli bir vizyona sahiptir. Sahip olduğu avantajları; merkezi coğrafi konumu, derin tarihi tecrübesinden, genç ve eğitimli nüfusundan ve dinamik ekonomisinden kaynaklanmaktadır.Türkiye, her ne kadar inişli çıkışlı dönemler geçirse, hem AB hem de Türkiye için fayda sağlayacağına dikkat çektiği Avrupa Birliği üyeliğini de hedeflemektedir. Türkiye, Avrupa’yı da etkileyen birçok soruna çözüm bulma çabalarına etkin olarak katkıda bulunmaktadır. Türkiye Avrupa’nın ve neredeyse tüm Avrupa kurumlarının bir parçasıdır. Bunlara; Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve diğer pek çok forum da dahildir. NATO’nun faal bir üyesi olan Türkiye, Kuzey Atlantik İttifakına ve ittifakın temel dayanağı olan “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” ilkesine önemli katkılarda bulunmaktadır.

Türkiye’nin diplomatik temsilcilik sayısı son yıllarda büyük artış göstermiş, toplamda 240 yurt dışı misyonuyla dünya çapında en büyük beşinci küresel ağ haline gelmiştir. "Küresel sorunlar ancak küresel işbirliği yoluyla çözülecektir" anlayışıyla Türkiye; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 2009-2010 döneminde görev yaparak küresel barışa, istikrara ve güvenliğe yapıcı katkılarda bulunmuştur. BM ve Güvenlik Konseyi’nin günümüz ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak şekilde yeniden yapılanması bağlamında, her ne kadar realist bir politika olmasa da, Türkiye, “dünya beşten büyüktür” ilkesini savunmaktadır.

Bu bağlamda uluslararası politika da etkin bir rol oynamanın olmazsa olmaz parametrelerinden olan ekonomik, teknolojik ve sanayileşme de ki gelişmeler, oyun kurucu bir uluslararası aktör olmanın olmazsa olmazıdır." dedi. Soru, cevap ve ikramların ardından program sonlandırıldı.


PAYLAŞ