Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan SDÜ Türk Yurdu Topluluğu'nun davetlisi olarak konferans vermek üzere Isparta'da idi.

 

Türk Tarih Kurumu Başkanı, hemşehrimiz  Sayın Prof. Dr. Refik Turan "Geçmişten Günümüze Değişen Dünya Dengeleri" konulu konferans vermek üzere Isparta'da idi. SDÜ Türk Yurdu Topluluğu tarafından düzenlenen konferans Cuma günü saat 14.30'da Hukuk Fakültesi konferans salonunda gerçekleşti. SDÜ Tarih bölümü öğretim üyeleri ile öğrencilerin ilgi gösterdikleri etkinliğe Kent Konseyi Başkanı ve Topluluk Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül, Prof. Dr. Bayram Kodaman, ADD Başkanı Batuhan Güldiken, Türk Ocağı Başkanı Op. Dr. Levent Başyiğit ve halk katıldı. Dünyadaki siyasi dengelerin hukuk ve güç kavramları üzerine inşa edildiğini belirten Turan, dünyadaki dengeleri değiştiren tarihi olayları dönemsel olarak ele aldı. Yazının bulunmasından önceki zamandan bahseden Turan, tarihe bakıldığında ülkelerin sürekli savaş halinde olduklarını ifade ederek savaş türlerini “Milli Mücadele Savaşları”, “Kültür, Din ve Medeniyet Savaşları”, “Sömürge Savaşları” şeklinde sıraladı. Turan konuşmasında Kavimler Göçü, Haçlı Seferleri, Dünya Savaşları, Selçuklular, Osmanlı Devleti gibi tarihin seyrini değiştiren dönemlere de değindi. Başkan özetle şöyle dedi:

 

Anadolu Türk tarihinde dengeleri değiştiren 3 önemli olay vardır. Birincisi 26 Agustos 1071'de Sultan Alpaslan'ın Bizans İmparatoru Romen Diojen'e karşı kazandığı Malazgirt Meydan muharebesidir ki, Anadolu'nun kapıları Türklere bu savaşla açılmıştır,ikincisi bundan 105 yıl sonra 2. Kılıçarslan'ın yine Bizans İmparatoruna  karşı kazandığı Isparta ili Gelendost ilçesi civarında yaşanan Miryokefalon savaşıdır ki, bu savaşla Anadolu'nun tapusu alınmıştır, üçüncüsü de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu M. Kemal Atatürk'ün 1921 yılında kazandığı Sakarya zaferidir ki, Türklerin 13 Eylül 1683 günü Viyana'da başlayan çekilmesi, 238 sene sonra bu savaş'la Sakarya'da durdurulmasına vesile olmuştur.

 

Dünya tarihi, güçler dengesine bakarsak devletlerin olduğu günden beri mücadele var oldu. Devletin çıkışı ailedir. Ailelerin oluşturduğu millet, milletin yaşadığı yer, şair Mithat Cemal Kuntay'ın "uğrunda ölen varsa vatandır" dediği toprak parçası ve hakimiyet unsuru olan siyasi organizasyon devlet. Devlet, güç ile hukukun birlikte olmuş halidir. Sadece güç zulüm getirir, sadece hukuk derseniz fanteziden öteye gitmez, ancak birlikte bir anlam ifade ederler. Tabi burada hukuku öne almak gerekir. Medeniyet tarihi çalışmalarında basit bir sonuca vardım. Mesela Selçuklu tarihindeki hükümdarlar medreseleri ön plana almışlar ve tıp, astronomi vb. den önce hukuk için kurmuşlardır, o gün için buna fıkıh diyorlardı. Avrupa'da ki üniversitelerin temelinde ilk olarak hukukun yattığını biliyoruz. Devletin içte kendi vatandaşlarının birbirlerine karşı hukukunu dışarda ise başka devletlere karşı kendi hukukunu koruma gücü ve kabiliyetine biz egemenlik diyoruz. Egemenliğini kaybederse devlet olma vasfını kaybediyor.

 

Yaklaşık bir saat süren anlatımı, soru cevaplar sonrası konferans sona erdi ve günün konuğuna şilt ve gül ürünü hediye takdim edildi. Konferans sonrası SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı'yı ziyaret edip, görüşen Türk Tarih Kurumu Başkanı hemşehrimiz Prof. Dr. Refik Turan geceyi Isparta'da Sıla-i rahim yaparak geçirdi ve hafta sonu Ankara'ya döndü.


PAYLAŞ