“Milli Mücadelenin Yüzüncü Yılı” etkinlikleri kapsamında Türk Ocağı’nda 17 Mayıs 2019 tarihinde Ortalık Haber Ajansı (ORHA) ile müşterek “İstiklâl Yolu: Millî Mücadelede İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara Hattı ve Önemi” başlıklı program düzenlendi.

Balkanlardan gelen misafir öğrencilerin de katılımıyla gerçekleştirilen programda Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ercan Çelebi konuşmacı oldu. Doç. R. Ercan Çelebi, Milli Mücadele döneminde Kastamonu ve İnebolu Limanının önem kazanmasını sebepleriyle izah ederek “İstiklal Yolu” olarak tescil de edilmiş bulunan İnebolu-Ankara hattının teknik özellikleri, yolun mühimmat, silah ve cephane ikmali için kullanılması, askerî ve sivil personel nakli bakımından yolun önemi hakkında geniş bilgiler verdi. ,

Program sonunda Doç. Dr. Ercan Çelebi’ye Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz ve Ortalık Haber Ajansı Başkanı Gülsüm Mustafa tarafından katılım ve teşekkür belgesi takdim edildi, ayrıca Kastamonu’ya gelen misafirlere Kastamonu’nun tarihi ve kültürel mekânları gezdirildi.


PAYLAŞ