Türk Ocakları Konya Şubesi haftalık olağan konferanslarında dünya gündemini meşgul eden Coronavirüs (2019 nCoV) konusu işlendi.

Açılış konuşmasında Şube Başkanı Dr. Vedat Erden; Elazığ depreminde ölenlere rahmet, yaralılara şifa dileklerini ilettikten sonra, özgeçmişini okuyarak konuşmacı Doç. Dr. İbrahim ERAYMAN’ı kürsüye davet etti. Doç. Dr. Erayman, salgınların çıkış ve yayılış yollarını anlatıp, dünya üzerinde çok sayıda insanın ölümüne sebep olmuş olan belli başlı salgınlardan, özellikle de 1918 İspanyol Gribi salgınından bahsettikten sonra gündemde ki son salgının kaynağı ve yayılışı ile salgına sebep olan virüsün yapısını ve tabiatını açıkladı.

Doç. Dr. Erayman virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarının ancak %45-50 sinin patojeninin tanımlanabildiğini, tanımlananlar arasında Rinovirüslerin %50, Coronavirüslerin %10-15 etken olduğunu, geri kalan kısmının diğerleri olduğunu söyledi. Bu etkenlerden en fazla etkilenenlerin belirli risk gruplarına dahil olan insanlar olduğunu, bu risk gruplarının ise; yaşlılar, çocuklar, kronik hastalığa sahip olanlar, hamileler, obezler ve beslenme yetersizliği çekenler olarak sınıflandırılabileceğini ifade etti. Hastalığın aşısının henüz geliştirilmediğini, teşhis edildikten sonra spesifik ilaç tedavisinin olmadığını, belirtilere yönelik tedavi ve destekleyici tedavi yapıldığını anlattı.

Erayman; salgınları önlemede en etkili yöntemin bulaşma kontrolü olduğunu, genel sağlık bilgisi kurallarına uymanın bile enfeksiyondan korunmada ve yayılmasını önlemede çok etkili olduğunu, kalabalıklardan uzak durulması, sık sık el yıkanması gerektiğini, ellerin ağız ve buruna değdirilmemesi gerektiğini, belirti gösteren kişilerin kesinlikle maske takması gerektiğini, maskenin dış yüzüne el teması olmaması gerektiğini anlattı. Hastalığı tespit edilenlerin tedavi ve bakım kurallarını anlatan Erayman, ülkemizde tespit edilmiş vaka olmadığını, Çin’den getirilecek olan vatandaşlarımızın özel bir birimde kontrol altına alınacağını söyledi. Doç. Dr. Erayman, Türk Sağlık sisteminin ve teşkilatının böyle bir salgın durumunu kontrol altına alabilecek, hastaların tedavilerini yapabilecek sağlık çalışanına ve laboratuvar imkânlarına sahip olduğunu, toplumumuzun hijyen anlayışının böyle bir salgının hızlı yayılmasına sebep olmayacağını söyleyerek sözlerine son verdi. Program bir saate yakın bir süre soru cevaplarla devam ettikten sonra konuşmacıya takdim edilen plâket ile sona erdi.

 


PAYLAŞ