Türk Ocakları Derneği Lüleburgaz Şubesi’nde bu haftaki Ocakbaşı Sohbetinde, Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tudora Arnaut’un konuşmacı olarak katılımıyla “Gagauz Folkloru” konusu işlendi.

Program, Türk Ocakları Derneği Lüleburgaz Şubesi Başkanı Emrah Gültekin’in açılış konuşmasının ardından Doç. Dr. Tudora Arnaut’un sunumuyla “Gagauz Folkloru” konusu işlendi. Doç. Dr. Tudora Arnaut, “Ben kendimi halkıma adadım” sözleriyle başladığı sunumunda; Ukrayna’da yaşayan Gagauzların tarihçesinden, gelenek ve göreneklerinden, Gagauzların var olma mücadelesinden, Gagauzların yaşadığı zorluklardan, kendisinin Gagauzların milli kimliklerini korumak ve yaşatmak adına yaptığı çalışmalardan, M. Kemal Atatürk’ün kendileri için ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

Programda Doç. Dr. Tudora Arnaut, Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bülen Hünerli’ye Gagauzlarla ilgili yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Teşekkür belgesi erdi. Lüleburgaz Türk Ocakları’na da şiir kitabını hediye eden Doç. Dr. Tudora Arnaut’a Türk Ocakları Derneği Lüleburgaz Şubesi Başkanı Emrah Gültekin tarafından verilen teşekkür belgesi, plaketin ardından şeref defterinin imzalanmasıyla program sona erdi.


PAYLAŞ