Bağımsızlığımızın en kutsal sembolü ay-yıldızlı al bayrağımızın değerini, “Bayrak” şiirinde en güzel şekilde anlatan ve ”Bayrak Şairi” olarak tanıdığımız Arif Nihat Asya, Türk Ocakları Şehzadeler Şubesinin bu haftaki sohbet konusuydu.

Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’yı, Türk Dili ve Edebiyatı Filoloğu Şeyma Yalçın anlattı. Arif Nihat Asya hakkında bilgi veren Yalçın; şairin doğumu, eğitim hayatı edebi kişiliği ve Türk kültür hayatına yaptığı hizmetleri dile getirdi. Öğretmen olarak farklı okullarda hizmet veren şairin, yazdığı şiir ve yazılarda engin bir vatan sevgisini tema olarak işlediğini, ömrünü bu anlayışa adadığını, eserlerinde güzel ve zarif benzetmelerin yanında nükteleri ve hicivleri de ustaca kullandığını, tevazu sahibi örnek insanın Mevlâna ve Yunus Emre’yi çok sevdiğini; Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor, Kökler ve Dallar, Rubaiyyat-ı Ârif, Aynalarda Kalan gibi pek çok şiir kitabı olduğunu söyledi.

Şeyma Yalçın; Arif Nihat Asya’nın, “Bayrak” şiirini, Adana’da  öğretmenlik yaptığı sırada, şehrin kurtuluş günü olan 5 Ocak’ta (1940) yazdığını, kutlamalarda okunduğunu, milletimizin hislerine tercüman olan bu müstesna şiirin çok beğenildiğini ve hâlâ dillerden düşmediğini ifade etti. Şairin, “Bayrak”,“Fetih Marşı” ve “Kalk Yiğidim” şiirlerini okuyan Şeyma Yalçın, Arif Nihat Asya’nın Manisa’ya dair yazdığı rubailerden de örnekler verdi:

Bahtın bahtım,yazın yazımdır, Manisa!

Neşen neşem, sızın sızımdır, Manisa!

Hacet Dedeler, Süd Dedeler oldu dedem;

Artık Yedi Kızların kızımdır, Manisa!

Sohbetin sonunda; Türk Ocakları Şehzadeler Şubesi başkanı Sıddık Şenel, “Bayrak Şairi” Arif Nihat Asya ile ilgili bir hatırasını anlattı. Şeyma Yalçın’a, plaketini MCBÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe İlker, katılım belgesini ise, MCBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hıdır Metin verdi.

 


PAYLAŞ