Duyurular
Tümü
Tarihte Bugün

Türk Ocakları ŞehzadelerŞubesinde 6 Nisan 2019 Cumartesi günü Gençlik Semineri Programının ilki gerçekleştirildi.
Seminer konukları, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü Araştırma görevlileri Hüseyin Yılmaz ve Yavuz Selim Barhan'dı.
Hüseyin Yılmaz, "Türk Ocakları Genel Merkezi" adlı konuşmasında; Ankara Genel Merkezinden ve faaliyetlerinden bahsetti.
Ankara Genel Merkez faaliyetleri olarak; Türk Dünyası sorunlarına eğilerek Türk dünyasına maddi manevi yardımlarda bulunmak, Fırat Kalkanı örneğindeki gibi Suriye'deki Türk varlığını olabildiğince güçlü tutmak için maddi manevi yardımlar yapmak, Suriye'de tıp eğitimi tarzında yardım eğitimleri düzenlemek gibi faaliyetlerde bulunulduğunu aktardı.
Cumartesi günleri Ocakbaşı sohbetleri düzenlenerek alanında uzman hocaların konuşmacı olarak davet edildiğini çeşitli konularda konuşmalar yapıldığını anlattı. Türk Yurdu dergisinin yayın faaliyetlerine değindi. Türk Ocakları çatısı altındaki Hanımlar Heyeti, Sanat ve Edebiyat Kurulu, Türk Müziği Topluluğu, Akademi ve Gençlik kolları gibi yapılanmaların çalışmalarını anlattı. Gençlik kollarında Gençlik ve  Spor Bakanlığı ile yürütülen Kırım Projesi, Ermeni Meselesi Projesi ve TİKA ile yürütülen Gagavuzya Projesiyle Moldovya'da düzenlenen çalıştaydan bahsetti. Türk Ocakları Akademisinde akademik çalışma grubu kurularak bir hoca etrafında yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bir araya gelerek alanlarına dair okumalar yapıp beslendiklerini ve çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Sanat ve Edebiyat Kurulunda sanata ve edebiyata ilgisi olan öğrencilerin sanat ve edebiyat alanında yetişmeleri için yazı yazma, diksiyon gibi dersler verildiğini böylece milli edebiyat çerçevesinde bir şeyler üretme
çabasında olduklarını söyledi. Hanımlar Heyeti'nin ise çeşitli organizasyonlar düzenlediklerini ve bu şekilde öğrencilere burs olanağı sağladıklarını anlattı.
Yavuz Selim Barhan ise "İstanbul'da Türk Ocakları ve Diğer Milliyetçi Kuruluşlar" adlı konuşmasında Türk Ocaklarının İstanbul yapılanmasından bahsederek Türk Dünyası Nevruz Şölenleri, Uluslararası Türk Dünyası Öğrenci Şöleni gibi Türk Dünyasına yönelik faaliyetlerin yapıldığını anlattı. Kırım Derneği gibi Türk dernekleriyle ortak faaliyetlerin olduğunu söyledi. Türk Dünyası Araştırma Vakfı ile Türk Ocaklarındaki aktif hocaların aynı isimler olduğuna dikkat çekti. İstanbul'da bulunan Türkmenleri desteklemeye çalıştıklarını aktardı. İstanbul Türk Ocaklarına her ideolojiden her görüşten insanın geldiğini ve konuşmacı olarak da alanında uzman olan her görüşten hocanın davet edildiğini belirtti.


PAYLAŞ