Türk Ocakları Şehzadeler Şubesi bu haftaki sohbet konusunu, dünyada önemini giderek hissettiren ve ülkemizde de hayati bir öneme sahip olduğuna inandığımız; “Millî Teknoloji ve Yazılımın Önemi” olarak belirledi.

Konuyu, bu alanda pek çok çalışma  ve etkinliğin içinde yer alan, planlayan ve hayata geçiren MCBÜ Salihli İİBF öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Mustafa Özhan Kalaç anlattı.

Yard. Doç. Dr. Mustafa Özhan Kalaç, önce bu alanda dünyadaki gelişmelerle ilgili bilgiler verdi. Yapay zekanın; eğitim, sağlık, savunma, üretim, enerji, imalat  insansı robotlarda kullanılmaya başlandığını söyledi.

Yapay zeka kullanarak çalışan silah sistemleri, dövüşçü askerler, polen taşıyan arılar, 3 D yazıcılar, sürücüsüz gemi, tren, taksi ve uçaklar, dronlar, güneş enerjisini depolayan  şeffaf malzemeler yapıldığını ve bu sistemlerin hayatımızda önemli roller üstlendiğini açıkladı.

Ülkemizin de hızla bu gelişmelere paralel çalışmalar yapmak mecburiyetinde olduğunu, özellikle savunma sanayisinde mesafe alındığını, son olarak ordumuzun icra ettiği “Zeytin Dalı” harekâtında kullanılan mühimmat ile malzemenin %75’inin millî ve yerli imkânlarla üretildiğini ifade etti.

Gelecekte söz sahibi olmanın, kendi yazılım, donanım ve üretimimizin yerli ve millî olup olmadığı ile yakından alakalı olduğunu söyleyen Kalaç, insansı robotları yapmaya başladıklarını, dünyada ilk defa  “dronsavar”ların Türkiye’de yapıldığını, öğrencilerimizin dünya çapında başarılar kazandığını, ödüller aldığını, yetenekli çocuklarımıza her türlü imkânın sunulmasının gerektiğini ifade ederek, Manisa’da da MCBÜ Mühendislik Fakültesi binasının çatısına yerleştirdikleri güneş  panelleri ile de üniversitenin elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılayacaklarını söyledi.

Sohbetin sonunda soruları cevaplandıran Yard. Doç. Dr. Mustafa Özhan Kalaç’a, katılım belgesi ve plaketi  Türk Ocakları Şehzadeler Şubesi başkanı Sıddık Şenel  tarafından verildi.


PAYLAŞ