5 Ocak 2018 Cuma günü Nazilli Belediye Meydanında Türk Ocakları Nazilli Şubesi ile Nazilli Belediyesi’nin tertiplediği “Sarıkamış Şehitleri 103.Yılında Anma Programı” adıyla anıldı.Programa Nazilli Belediye Başkanı Haluk ALICIK ve daire müdürleri,Türk Ocakları üyeleri ve vatandaşlar katıldılar. Programda Sarıkamış’taki askerlerimizin bir günlük yemeği katılanlara ikram edildi. İkramda, yağsız un çorbası, kavurga ve kara ekmek verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından programın açılış konuşmasında Türk Ocağı Başkanı Ahmet ÇEKİM, “Düşmandan daha çok hava ve arazi şartlarıyla mücadelenin verildiği ,kar yağışının kurşun olup yağdığı, ayazın keskin bir bıçak gibi sineleri paraladığı Sarıkamış Harekatı…..ağır kış şartlarının düşmandan daha çok kayıp verdirdiği Sarıkamış Harekatı…..bedeni buz tutsa da vatan sevgisi ile vazife ateşiyle çarpan yüreği yangın yerine dönen….. Bugün asil milletimizin gözbebeği olan kahraman Mehmetçiğin aziz vatan toprakları için canını esirgemediği Sarıkamış Harekatının 103.yıldönümüdür. Sarıkamış Harekatı 22 Aralık 1914 te başlamış,üç haftadan fazla sürmüştür.Bazı bilgileri paylaşırsak şunları söyleyebiliriz:  Rus kaynakları, donarak defnettikleri 23 bin Türk askerinden bahseder. Toplam şehit sayısı bu rakamın üç katı kadardır.Sarıkamış Harekatı Osmanlı subayı Hafız Hakkı Paşa tarafından yürütülmüştür. Sarıkamış Harekatı,yanlış bilgilendirmelere rağmen tarihimizin en büyük facialarından biridir. Sağlık ve açlık arasında anlatılan bu harekat, yapılış gerekçesini ve gerçekleşme şeklini gölgede bırakmıştır (Soğuktan donma olayları, 90.000 şehit, Turan hayali, Enver Paşa’nın maceraperestliği gibi) kelime kalıplarına sıkıştırılan Sarıkamış Harekatı aslında askeri gerekliliğin sonucu olarak ortaya çıkmış ve stratejik değeri son derece yüksek bir plan olarak uygulamaya konulmuştur. Bu harekatı, keyfi bir düşüncenin ürünü değildir.” Dedi.

Kürsüye gelen Nazilli Belediye Başkanı Haluk ALICIK, şehitlik ve memleket sevgisi, vatan sevgisi üzerine geniş bir değerlendirme yaptı  konuştu. Kürsüye çağrılan bir imam dua etti. Şehitlere Fatihalar okundu.Sembolik olarak donmuş askerlerin mizanseni ziyaret edildi. Belediye Başkanı, eliyle misafirlere asker yemeği ikram etti. Anma programı sona erdi.


PAYLAŞ