Nazilli Belediye Tiyatro Salonunda Nazilli Türk Ocağı tarafından konferans düzenlendi. Konferansın konusu “Gagauzlar ve Ahıska Türkleri idi. Konferansa konuşmacı olarak Televizyon yapımcısı ve Türk Dünyası gönül elçisi Seyfullah TÜRKSOY idi.

Konferansın açılış konuşmasını Nazilli Türk Ocağı Başkanı Ahmet ÇEKİM yaptı. Bu arada Gagauz ve Ahıska Türklerinin türküleri seyircilere dinletildi.

Ardından kürsüye çıkan Seyfullah TÜRKSOY, Gagauz ve Ahıska Türklerinden bahsetti. TÜRKSOY, konuşmasını yaparken aynı zamanda bu bölgelerde Gagauz ve Ahıska Türkleriyle yaptığı röportaj ve görüntüleri de seyircilere izletti. Türk Dünyasının sorunlarından da bahseden TÜRKSOY, özellikle Ahıska konusunda dinleyicileri görüntüler eşliğinde Türk Dünyasına götürdü. Hazar’ın doğusu ve batısında özellikle Gürcistan ve Kars’ta yaşayan Ahıskalılar ,Karapapaklar hakkında bilgiler verdi. Konferans sonunda Şube Denetleme Kurulu Üyesi Adnan Menderes Ünivesitesi Öğretim Üyesi Doç Dr Ercan SEPETÇİOĞLU tarafından konuşmacımıza çiçek takdimi yapıldı.


PAYLAŞ