Türk Ocakları Şanlıurfa Şubesinin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetinin bu haftaki
konuğu; Şube Başkanı Cemil Demir idi. Türk siyasetinin yarım asrına damga vuran, büyük dava ve fikir adamı, MHP'nin kurucu Genel Başkan'ı Alparslan Türkeş'in vefatının 22. yılı anısına “Başbuğun Devlet Adamlığı ve Kişiliği” konulu seminer verildi.

Demir şunları söyledi; Alparslan Türkeş cesaretli, şuurlu, akıllı ve bilgili bir şahsiyete sahip idi. Bu sebepten hep bilge lider olarak anıldı. Bu vasfının iki önemli hususu vardı. Birincisi 1944 yılında devrin Tek Parti yönetimine karşı verdiği “Turancılık” davasıdır. İkincisi ise, 1968 olaylarından sonra, devletini böldürtmemek ve bayrağımızı indirtmemek için yaptığı olağanüstü mücadeledir.

Alparslan Türkeş devlet adamlığı vasıfları arasında olması gereken iki önemli vasfa da sahipti. Biri ihtiyatlı diğeri ise uyanık olma hususudur. Rahmetli sabırlı, merhametli, şefkatli, tatlı dilli, gönlü temiz, anlayışlı, tok gözlü idi. Bunun yanında yalandan hiç hoşlanmayan ayrıca mağrur ve kibirli olduğu da görülmemiştir.

Alparslan Türkeş’in hayâlini kurduğu en önemli düşüncelerinden biri de, dünyada dağınık halde bulunan Türkleri, bir araya getirerek her Türk’ün özlemini duyduğu Türkeli Hakanlığını yeniden tesis etmekti.
Bütün bunları düşünen ve yerine getirilmesi için hayatı boyunca örnek bir mücadele sergilemiş, gerçekten Türk Milliyetçiliği davasının gönül erliğini yapmış bilge bir lider idi.

Seminerin akabinde Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua okunmasının ardında çay ikramı ile program sona erdi.


PAYLAŞ