Türk Ocakları'ndan getirilen 200 poşet kuru gıda yardım  malzemesi  Suriye Türkmen Derneği Dernek Başkanlığının gözetiminde dağıtıldı.

 

Şanlıurfa  Suriye Türkmen Derneği Başkanı Ekrem dede yaptığı açıklamada ; Türkiye’den Allah razı olsun bize sürekli yardım ediyor. Şimdi yine 200 paket kuru gıdanın bulunduğu bir yardım yapıldı. Türk Ocakları bu yardımı bize ulaştırdı Allah razı olsun. Bunun 100 paketini Akçakale’de dağıtacağız. Merkezde de 100 paket dağıtılacak. Burada Suriye ve Irak Türkmen kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. En çok Türk Ocakları bize yardımcı oluyor. Valilikten de yardım alıyoruz. Ama batı desteğimiz yok, batıdan yardımlar bize gelmiyor. En çok bize Türkiye yardım ediyoruz batılı ülkelerden herhangi bir destek bulamıyoruz.’‘Derneğimize kayıtlı 200 aile var. Bu ailelere yardım ediyor yardım dağıtıyoruz. Yeni göç eden insanlar var. Şimdi 60 bin aile Kilis kapısında bekliyorlar. Ancak bu savaş bir hafta daha sürerse bir milyon insan sınıra dayanır. Biz şimdi elimizden geldiğince bu kardeşlerimize yardımı ulaştırmaya çalışıyoruz.’

 

 

Türk Ocakları Şanlıurfa Şube Başkanı  Cemil Demir;‘yaptığı açıklamada ; Türkmen ailelerini bizzat evlerinde ziyaret ediyoruz. ancak aileleri ziyaret ettiğimizde Allah’a şükreden insanlarla karşılaşıyoruz. Türkiye kapılarını açtı bize yeter diyorlar. Bir aileyi ziyaret ettiğimizde Allah’a şükür her şeyimiz var sıkıntımız yok diyorlar. Ancak evlerini gördüğümüzde evinde oturacak bir minderi ve yatağı yok, sadece bir tane battaniye gördük. Kartonların üzerine oturup uyuyorlar. Yiyecek var mı diye sorum çok şükür her şey var dedi dolabına baktık sadece 500 gram bir makarna torbası gördük. Yani yarım kilo makarnası var buna şükür ediyorlar. Türkmen kardeşlerimizde bunu gördük istemiyorlar gurur yapıyorlar. Böyle bir kültüre sahipler bu geleneğimizde var zaten. Atalarımız dedelerimiz karnımız açlıktan guruldasa dahi bizi yemeğe çağırsalar tokuz deriz. Bu gelenek halen devam ediyor böyle şeyleri görünce de gözlerimiz yaşarıyor. Bu sahipsiz gurur yapan bu Türkmen kardeşlerimizi bulmaya ve yardımcı olmaya çalışıyoruz.’ ‘Biz hayırsever vatandaşlara sesleniyoruz biz Türk Ocakları olarak amacımız misyonumuz bellidir. Siyaset üstü bir derneğiz, amacımız aslında akademik danışmanlıktır aslında Türk Ocakları'nın misyonu budur. İl bazında veya ülke bazında milli değerlerimiz ahlaki değerlerimiz özellikle milli hassasiyetler konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek. Bunları seminerlerle konferanslarla panellerle olur. Ama bu durumlarda da elimizden gelen tüm imkanları seferber ediyoruz. Hayırsever kardeşlerimiz iş adamlarımızdan istirhamımız bu kardeşlerimizi görmemezlikten gelmemeleri bu durumda olan insanlara yardım elini uzatmaları. Biz elimizden geldiğinde gerek nakdi gerekse gıda ve giysi yardımında bulunmaya çalışıyoruz bu yardımlarımızda devam edecektir.’ dedi.


PAYLAŞ