Türk Ocakları Şanlıurfa Şubesinin her Pazartesi günü düzenlediği yemekli Ocakbaşı Sohbetinin bu haftaki konuğu, Harran Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim İslam’dı. "102. Yılında Çanakkale Ruhu" konulu bir konuşmayı Ocak toplantı salonunda gerçekleştirdi.

 

İslam konuşmasına; Türk tarihinin şanlı sayfalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünü kutluyoruz. Tarihin eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun bütün yokluk ve imkânsızlıklarına rağmen vatanını yüksek bir ruh ve şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren bir mücadele destanı olarak insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahiptir. Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiçbir güç yoktur. Çanakkale’de ortaya konulan bu sarsılmaz vatan sevgisi, bu millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür. Ulus olarak yokluk içindeyken bile ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten sağlam inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı, dün olduğu gibi, bugün de işte bu ruh ve inançtır. Çanakkale Zaferi, sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da milletimizin hissiyatında son derece önemli bir yere sahiptir.

 

Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Hiçbir cephe, hiçbir savaş Çanakkale kadar tarihin akışını bütünüyle değiştirmemiştir.

 

Bugün bu ülkede yaşayan herkes, özgürlüğünü şehitlerimize borçludur. Toprağın her bir karışı, Mehmet Akif Ersoy’un “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” mısrasında ifade ettiği üzere, şehit kanlarıyla sulanmıştır. Ulus olarak nereden geldiğimizi, hangi badirelerden kurtulduğumuzu unutmadan çağla kuşanmak durumunda olduğumuzu bilmek zorundayız. Köklerimizden koptuğumuzda, bizi ayakta tutacak besleyici kaynaktan koptuğumuzu da bilmek durumundayız.

 

İbrahim İslam konuşmasını şu sözlerle bitirdi: Bu inançla Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyoruz dedi.

 

Şube Başkanı Cemil Demir kapanış konuşmasında İbrahim İslam’a ve haziruna teşekkür ederek, tüm şehitlerimizi rahmetle anar, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif'in  “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez.  Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.” sözleriyle son verdi.


PAYLAŞ