Türk Ocakları Şanlıurfa Şubesinin her hafta pazartesi günleri düzenlediği konferanslar dizisinin bu haftaki konuğu Orman ve Su İşleri Bakanlığı Şanlıurfa 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan oldu.

Çanakkale Muharebeleri konulu konferansa çok sayıda üniversite öğrencisi, STK temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla 103 yıl önceki Çanakkale ruhu tekrar yaşandı. Açılış konuşmasından sonra 103. Yılında Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü ve Haliliye Belediyesinin düzenlediği Çanakkale yarışmasında okullar arası şiir okumada birinci olan orta öğretim öğrencisi Şevval Yavuz Çanakkale şiirini okumasıyla salonda duygusal anlar yaşandı.

Konferansın sunumunu yapan İsrafil Erdoğan ise şunları söyledi: Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı’nda Almanya liderliğindeki İttifak Devletleri yanında yer almak zorunda kalmıştır. Bu sebeple İngiltere ve Fransa, “hasta adam” diye adlandırdıkları Türk devletinin topraklarını paylaşmak için en uygun zamanın geldiğini düşündüler. Plana göre, Çanakkale Boğazı, iki devletin gemilerinden oluşan muhteşem donanmayla geçilecek ve İstanbul işgal edilecekti. Boğaza dönük deniz harekâtı 1914 yılı Kasım ayında fiilen başladı. Kısa süren ancak oldukça tahripkâr olan bu ilk bombardımandan sonra, asıl deniz harekâtı 19 Şubat 1915 tarihinde başladı. 18 Mart 1915’te başlatılan nihai saldırı ise bizim açımızdan büyük bir zaferle sonuçlandı. Deniz yolunda yaşadıkları büyük hezimetin olumsuz etkilerini silmek isteyen İtilaf Devletleri, bu kez Gelibolu Yarımadası’na çıkartma yapmaya karar verdiler. 25 Nisan 1915 tarihinde karaya asker çıkaran İtilaf güçleri, kahraman Türk Ordusu karşısında hiçbir ciddi ilerleme sağlayamayıp 9 Ocak 1916’da geri çekilmek zorunda kaldılar. Bu çalışmada, savaşın cereyan ettiği dönemin genel siyasi görünümü başta olmak üzere, savaşın sebepleri, meydana gelişi ve neticeleri yanında şehitlerimizin hatıralarına da yer verilmiştir.

Erdoğan Çanakkale hatıraları ve anılarının anlatımıyla konferans sona erdi. Şube başkanı Cemil Demir Sayın İsrafil Erdoğan ve Çanakkale Şiirini okuyan orta öğretim öğrencisi Şevval Yavuz’a Teşekkür belgelerinin takdiminden sonra program sona erdi.


PAYLAŞ