Kurulduğu günden bu tarafa kültürel etkinliklerinin yanı sıra yardım faaliyetlerinde de bulunan Türk Ocakları Şanlıurfa Şubesi geçtiğimiz günlerde Akçakale ve Şanlıurfa merkezde yürüttüğü yardım çalışmalarına devam ediyor.

 

Bu kapsamda hayırseverlerden temin edilen yaklaşık 200 çift bayan ve çocuk ayakkabısı ile yağ, un, makarna gibi temel ihtiyaç maddelerinden oluşan 200 koli yardımı çoğunluğu  Suriye ve Irak Türkmenleri olmak üzere muhacirlere ulaştıran Türk Ocakları Şanlıurfa Şubesi yetkilileri özellikle Irak’ın Tel-Afer bölgesinden gelen Irak Türkmenlerinin acil yardım ihtiyacının bulunduğunu dile getirdi.

 

Yardım çalışmaları hakkında gazetemize bilgi veren Türk Ocakları Şanlıurfa Şube Başkanı Cemil Demir yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Türk Ocakları olarak kültürel çalışmaların yanı sıra ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım çalışmalarımız devam ediyor. Daha önceden tespit ettiğimiz ve etmeye devam ettiğimiz ihtiyaç sahiplerine gerek şubemizde gerekse bizzat adreslerine giderek yardımlarını teslim ediyoruz.  Dini, dili , ırkı ne olursa olsun ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya ve bir nebze de olsa dertlerine derman olmaya çalışıyoruz. Bize bu konuda yardımcı olan hayırseverlere teşekkür ediyoruz" dedi.  Cemil Demir muhacirlere yönelik yapılan yardım çalışmalarında özellikle Irak’ın Tel- Afer bölgesinden gelen Iraklı Türkmenlerin varlığına da işaret ederek; "Muhacir dediğimiz zaman genelde Suriyeli muhacir kardeşlerimiz akla geliyor. Halbuki IŞİD saldırılarından dolayı Irak’ın 500 bin Türkmen nüfusa sahip Tel-Afer şehrinden yüz binlerce Türkmen evini barkını terk ederek Irak’ın başka şehirleri ve başta Şanlıurfa olmak üzere Türkiye’ye sığınmıştır. Bu kardeşlerimizin acil olarak başta gıda olmak üzere bir çok temel yaşam malzemesine ihtiyacı vardır. STK’larımızı ve hayırseverleri Iraklı Türkmen kardeşlerimize karşı daha duyarlı olmaya çağırıyorum" dedi.


PAYLAŞ