Türk Ocakları Uşak Şubesi 1 Mart Cuma günü saat 20.30’da Türk Ocakları Binasında Araştırmacı Yazar Mehmet Ozan Semerci ile “ Al Bayrağım ” konulu konferansı gerçekleştirmiştir.

Sayın Mehmet Ozan Semerci, “Vatan, millet ve bayrak birbirini tamamlayan üç milli değerdir. Bayrağımız, vatanımızın hür semalarında coşku ile dalgalanıyorsa her şey yolundadır. Devletimiz
güçlü ve insanımız mutludur.” diyerek konuşmasına başladı. Milleti ve devleti temsil eden hususi alamete bayrak denir. Bayrak bir gönderin ucuna dalgalanacak şekilde asılan ve manevi değeri yüksek kumaştan yapılmış bir semboldür.
Sayın Mehmet Ozan Semerci, bayrak kelimesi yüzyıllardan beri aynı şekil ve mana da kullandığımız öz ve be öz Türkçe kelimedir. Türkler ve bayraklarına çok büyük önem verdiklerinden bu kelimeler yüzyıllar boyu hiçbir kültürden etkilenmeden günümüze kadar aynı şekilde bozulmadan gelmiştir. Bayrağımızdaki kırmızı ve beyaz-renk ile ay- yıldız Türk Milletinin ilk çağlardan bu yana kullandığı milli renk ve motiflerdir. Tarih boyunca gerek hanedan rengi hükümdar bayrağı ve gerekse kara ve deniz ordu birliklerinin sancaklarında öne çıkan beş renk vardır. Kırmızı(kızıl-al), beyaz(ak), siyah, yeşil, ve sarı. Bayrağımızdaki al renk şehitlerimizin vatanımızın müdafaası, milletimizin hür ve bağımsız olması uğruna, kanları canları pahasına katlandıkları büyük fedakârlıkları temsil eder.


Sayın Mehmet Ozan semerci, bayrağımızda bulunan hilal şeklindeki ay motifi bizim Orta Asya’dan getirdiğimiz bir sembolümüzdür ve asırlardır bütün dünya tarafından da bir Türk sembolü olarak tanınmaktadır. Bizim milli sembolümüz Göktürklerden beri bayrağımızdaki iki sembolden biri hilal diğeri Bozkurt’tur. Gök Tanrı dinini bırakıp İslam’a kesin geçiş yapınca Bozkurt geri planda kalmıştır. Bayrağımızdaki yıldızın ilk kaynağı güneş ile ayın gökte buluşmasını tasvir eden Kün-ay’dır. Kün-ay motifinin üzerinde bulunan ay yerini muhafaza etmiş fakat güneş sembolü zamanla yıldız şekline dönmüştür.

Sayın Mehmet Ozan Semerci, “Şanlı bayrağımız diğer ülke bayrakları içerisinde en zarif ve en güzel olan bir bayraktır. Ecdada saygı bayrak sevgisinde şekilleniyor. Bayrak milli şuurun da başlangıcıdır. Binlerce yıllık bir geçmişten süzülüp gelen milli bayrağımızın ve üzerindeki renk ve motiflerin anlamını bilmemiz gerekir, bayrağımız uğruna canımızı seve seve neden verdiğimizi bilmeliyiz ve herkese anlatmalıyız. Dalgalanıp süzülen nazlı bayrağımıza bu gözle baktığımızda ona olan sevgimizin ne kadar anlamlı olduğunu daha iyi anlaya biliriz. diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

Türk Ocakları Uşak Şubesi olarak Sayın Araştırmacı Yazar Mehmet Ozan Semerci hocamıza bu güzel konferansından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunar ve konferansımızda bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza, misafirlerimize ve ocak öğrencilerimize canı gönülden teşekkür ederiz.


PAYLAŞ