Türk Ocakları Uşak Şubesi olarak 23 Mayıs 2019 Perşembe günü saat 19.00’da Yüksek Ziraat Mühendisi Ceyhan Düzgün ile “Uşak’ta Tarımsal Üretim” konferansı gerçekleştirdik.

Sayın Ceyhan Düzgün, “Uşak ili tarım için en uygun iller kategorisinde bir ildir. İlimizde hemen hemen her türlü ürünün yetiştirildiği ve yapılan çalışmalarla da her türlü ürünün yetişmesine ve yetiştirilmesine uygun tarım arazisine sahiptir.” diyerek konuşmalarına başladı.

Sayın Ceyhan Düzgün, Uşak bölgesindeki toplam tarım arazisi varlığı, çiftçi sayısı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı irdelemiş. Uşak'ın bu ürün gruplarından elde edilen yıllık tarımsal hasılasına değinilerek komşu illerdeki ürün grupları, çiftçi sayısı ,hayvan varlığı ve yıllık tarımsal hasıla oranlanarak kıyaslamıştır. Bu hususta Uşak'ın diğer illere göre avantaj ve dezavantajları anlatarak özellikle tarımı yapılan ürünlerin çeşitliliğinin az olması toprak ve iklimin uygun olmasına rağmen meyvecilik, kaliteli yem bitkileri ve endüstri bitkilerinin üretimi bilinçli olarak teşvik edilip bölgede yüzde doksanların üzerinde üretimi yapılan tahıl grubunun aşamalı ve bölgesel olarak bir kısmının yukarıdaki ürün gruplarına kaydırılmasının gerekliliğini anlatmıştır. Bu hususta bakanlık, üniversite , özel sektör ve çiftçi işbirliğinin bölgede ne durumda olduğunu anlattı ve bunun önemine değindi.

Sayın Ceyhan Düzgün, Uşak'taki çiftçi (özellikle genç çiftçi ) varlığını ele alarak bu durumun çevre illerle kıyaslamasını yaparak ve bölgede bir çiftçi başına düşen ortalama arazi varlığının komşu illerle kıyaslaması yapılmış ve bölge çiftçisinin önemine değinmiştir. Çiftçilerin tarıma, toprağa ve çevreye karşı duyarlılıklarını anlatarak, üreticilerin bölgedeki bilgi edinme faaliyetleri hususunda bakanlık teşkilatlarının yayım politikasını aktarmıştır. Ayrıca Uşak'taki bazı yöresel mahsullerin (tarhana, haşhaş...) ve bazı tarımsal ürünlerin bölgede markalaşma yolunda idarecilerin bu konuya bakış açıları ele almış ve bir an önce bu hususta gerekli girişimlerin yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Sayın Ceyhan Düzgün, Türkiye'de ve özellikle bölgede tarımsal üretimin gidişatı ve azalan üretici sayısının getirdiği olumsuzlukların nasıl telafi edileceği ve bu durumda bakanlık, üniversiteler, Kooperatifler, Ziraat Odalarının şu anki rolü ve geliştireceği politikaların gelecekte bu durumun düzeltilmesinde rol oynayacağına vurgu yapmıştır.

Türk Ocakları Uşak Şubesi olarak konuşmacı Sayın Ceyhan Düzgün’e ve konferansımıza yakından ve uzaktan katılım sağlayan gönül dostlarımıza canı gönülden çok teşekkür ederiz.


PAYLAŞ