Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un zorla psikiyatri kliniğe kapatılması, Rusya tarafından Kırım Tatar halkının sosyal damgalanmasının endişe verici bir sinyali olarak nitelendirilerek derhal iptal edilmesi belirtildi.

AGİT Parlamenter Meclisi Demokrasi, İnsan Hakları ve İnsani Meseleler Komitesi Başkanı Ignacio Sanchez-Amor 27 Ağustosta yaptığı açıklamada, “Sadece cesareti ve görüşünü ifade ettiği için suçlama yaparak, İlmi Ümerov’u susturmak için Rus hükümeti şu an eski ve özellikle endişe verici yöntemleri kullanıyor. Onun zihinsel istikrarsızlığı hakkında doğru olmayan iddia, İlmi Ümerov’u Ukrayna toprak bütünlüğü lehine yaptığı konuşmalar için cezalandırma girişimidir. Ben derhal bu kararı iptal etme ve Ümerov’u serbest bırakma çağrısında bulunuyorum” ifadeler kullandı.

Kırım Tatarlarına karşı baskıların durmak bilmediği Kırım’da Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 12 Mayıs 2016 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u gözaltına almıştı.
 
Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, FSB’nin İlmi Ümerov’a karşı dava açtığını bildirerek, Ümerov’un Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmasından şüphelenildiğini ileri sürünce, Ümerov hakkında ev hapsi kararı verilmiş ve evinde arama yapılmıştı.
 
17 Temmuz tarihinde İlmi Ümerov, Kremlin’in kontrolü altında bulunan Akmescit’in Kievskiy Bölge Mahkemesi’ne hakkında dava açılması kararına itiraz dilekçesi verdiği bildirildi. Ayrıca Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) soruşturma görevlisinin adına gönüllü olarak psikiyatrik ekspertiz yapmayı reddettiği ile ilgili dilekçe gönderdiğini bildiren İlmi Ümerov, bu ekspertizi kişiliğini itibardan düşürme ve iş itibarini küçük düşürme girişimi olarak değerlendirdiğini belirtti. Akmescit’in sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 20 Temmuz tarihinde yaptığı duruşmada, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un aleyhine dava açılmasını öngören karara itiraz dilekçesini inceleyerek haklı bulmadı.
 
Akmescit’in sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi’nde 11 Ağustos tarihinde İlmi Ümerov’un psikiyatri kliniğine kapatılması ile ilgili dilekçe incelendi. Duruşma sırasında tansiyonu yükselen İlmi Ümerov için ambulans çağrıldı. Tansiyonunun 220/100 kadar yükseldiği için kalp krizi geçirme riski olduğundan dolayı İlmi Ümerov, duruşma salonundan hastaneye kaldırıldı.
 
Ardından avukat Nikolay Polozov, “Hakim Rube, İlmi Ümerov’u adli psikiyatrik muayeneye göndermeye karar verdi” diye bildirdi.
 
18 Ağustos tarihinde ise Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u yasadışı şekilde, baskı kullanılarak hastaneden taburcu ederek psikiyatri kliniğine götürdü.
 
Daha sonra Zair Smedlayev İlmi Ümerov’un sağlık durumunun kötüleştiğini bildirmişti. Ardından Ümerov’un avukatı Mark Feygin, FSB’nin Ümerov’a yönelik baskıları ve eylemleri ile ilgili olarak Strazburg'da bulunan İşkencenin Önlenmesi Avrupa Komitesi’ne başvuru yapacağını bildirdi.

PAYLAŞ