Akmescit’te İsmail Gaspıralı Kırım Tatar Kütüphanesi’ne bağlı olarak “Çokraçık” (Pınarcık) Çocuklar için Kırım Tatarca Okuma Merkezi’nin açılış töreni düzenlendi.

Merkezin esas amacı, küçük yaştan başlayarak çocuklara kitaba ve ana dilde okumaya sevgiyi aşılamak. Merkezin dersleri, İsmail Gaspıralı Kırım Tatar Kütüphanesi’nin okuma salonunda ayda bir kez olmak üzere henüz okula başlamayan çocuklar ve 15 yaşından küçük öğrencilerin katılımıyla yapılacak. Bunun dışında anaokul ve ilkokullarda faaliyetlerin düzenlenmesi planlanıyor. Dersler pedagojik ve kütüphane eğitimi olan uzmanlar tarafından anlatılacak.

Merkezin açılış törenine katılan Kırım Rus yönetimi Eğitim Bakanı Natalya Gonçarova, “Günümüzde okuma becerilerinden çok okur-yazarlık düzeyi düşüyor. Bu düzey, okudukça yükselir. Bundan dolayı, küçük olsa da böyle bir merkezin olması, ilk başta ana, Kırım Tatar dilinde okumanın canlandırılmasıdır, böylece çocuklara okuma becerileri kazandırılacak, yeni kitaplarla, dil taşıyıcılarıyla tanışma imkanı sağlanacak” diye konuştu.

Natalya Gonçarova, Kırım’ın diğer şehir ve bölgelerinde benzer merkezlerin açılmasına yardımcı olma vaadinde bulundu.

Çocuklar için kütüphane veya merkez açma fikrinin çoktan doğduğunu ancak hayata geçirme fırsatının olmadığını belirten İsmail Gaspıralı Kırım Tatar Kütüphanesi Müdürü Gülnara Yagyayeva, “Çocukların ana dillerini, geleneklerini bilmesi için, ana dilinde kitap okuması için kütüphanemize bağlı olarak söz konusu merkez açıldı. Bir çocuk köşemiz olacak. Genç anneler okuma salonunda çalışırken, çocukları bu odada oynayacak ve kitap okuyacak” diye anlattı.

Veliler ise, Çokraçık Merkezi’nin açılmasının sevindirici bir olay olduğunu kaydetti.

Genç anne Arzı Bekirova, “Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Burada çocuklar Kırım Tatarca şiirler öğrenebilir, büyükleri dinleyerek Kırım Tatarca konuşabilir, Kırım Tatar yazarları buraya sık sık geliyor. Mutlaka çocuğumu buraya getireceğim” dedi.

“Çokraçık” (Pınarcık) Çocuklar için Kırım Tatarca Okuma Merkezi’nin açılış törenine, aralarında İsa Abduraman, Ablâziz Veliyev, Riza Fazıl, Uriye Edemova'nın olduğu Kırım Tatar yazar ve şairler katıldı. Onlar, etkinliğin küçük katılımcıları için kendi eserlerini okudu ve merkeze çocuk kitaplarını hediye etti. Etkinlik katılımcıları arasında ayrıca Maarif Kırım Tatar Eğitimciler Derneği Başkanı Safure Kacametova, Riza Yusuf, lise ve üniversite öğretim görevlileri, lise öğrencileri bulundu. Törene katılan Akmescit’teki lise öğrencileri, Kırım Tatarca şiirler okudu.

 

QHA


PAYLAŞ