Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kırgızistan’da yaptırılan Orta Asya’nın en büyük camisi olacak olan Bişkek Camii inşaatı hızla sürüyor. Bu hakında Haberler.com haber portalında bildirildi.

TDV tarafından Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'e Osmanlı mimarisinde yaptırılan ve Ankara Kocatepe Camii andıran Bişkek Camii'nde 15-20 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek. Cami hakkında bilgi veren Kırgızistan Bişkek Din Hizmetleri Müşaviri Orhan Genç, Kırgızistan'ın bağımsızlığını elde ettikten sonra Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın burada bir çok hizmetlerde bulunduğunu belirterek, din görevlileri göndermek vasıtasıyla buraya katkı sağladılar. Daha sonra cami yaptırma noktasında birkaç yerde irili ufaklı cami yaptırdığını söyledi.

35 dönüm alan üzerine kurulan cami ve külliyenin dört bölümden meydana geldiğini ifade eden Genç, "Bunlar cami bölümümüz, din hizmetleri müşavirliği binamız, buranın müftülüğüne ait binamız ve abdesthanelerden oluşuyor. Caminin kapalı alanı 7 bin 500 metrekaredir. Aynı anda 10 bin 500 kişi namaz kılabilecek, çevresiyle birlikte bu rakam 15-20 bin kişiye ulaşmaktadır. İşlerimiz yolunda giderse 2017 yılının Kurban bayramında hizmete açmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Camide çalışan işçilerin büyük bir bölümünü Türk işçiler oluştururken, Yozgat'tan gelen mermer ustası Halit Savcı, bir Türk olarak Kırgızistan'a yaptırılan Orta Asya'nın en büyük camisinde çalışmaktan gurur duyduğunu söyledi.,

 

KABAR


PAYLAŞ