Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Rus yönetimi tarafından ATR Kırım Tatar televizyon kanalı gazetecilerin evlerinde ve ATR sahibi Lenur İslâmov’un evinde yapılan aramaları yorumladı.

“Beş evde aramalar yapıldı” diyen Kırımoğlu, Rus kolluk kuvvetlerinin Lilya Bucurova’nın belgeleri, bilgisayarı ve benzer aletlerini aldığını belirtti. Kırımoğlu, “Siyaset ile alakası olmayan LALE Çocuk Kırım Tatar televizyon kanalında da arama yapıldı” diye kaydetti.

Bu tür olayların siyasi sebeplerden kaynaklandığını ve Kırım Tatar aktivistleri korkutmak için kullanıldığını anlatan Kırımoğlu, Rusya yönetiminin, Kırım’ın barışçıl ablukasının yarımadadaki durumu etkilemediğini söylemesine rağmen ablukadan çok öfkeli olduğunu belirtti.

Kırımoğlu,  “Lenur İslâmov’un Moskova’daki evinde arama yapıldığı zaman oğludan, babasından vazgeçtiğini kameraya söylemesi talep edildi. Bu 1937 yılında Stalin baskılarına benziyor. Ama Sovyet zamanında bile bu kadar baskı yapılmadı. Eğer Rus yönetimi öfkeleniyorsa, doğru yolda ilerlediğimizi hissediyoruz” diye konuştu. 

QHA


PAYLAŞ