Özbekistan'da Kur'an-ı Kerim, hadis, fıkıh ve kelam ilimleri dallarında yüksek lisans eğitimi veren Özbekistanİslam Akademisi kuruldu. Kararname, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından Özbekistanİslam Akademisinin kurulmasına ilişkin imzalandı. Kararnameye göre, Özbekistan İslam Akademisi, dünyadaki önemli İslam üniversiteleri ve kuruluşları ile geniş işbirliği içinde faaliyette bulunacak, İslam diniyle ilgili gündeme gelen güncel konuları içeren uluslararası toplantılar düzenleyecek.

Özbekistan İslam Akademisi, ülkedeki dini yükseköğretim ve ön lisans eğitim kurumlarına kaliteli eğitim uzmanları hazırlayacak, hadis, fıkıh ve kelam gibi alanlarda Kur'an Kerim merkezli kapsamlı ve nitelikli akademik çalışma ve araştırmalar yapacak.

Belirtilen ana hedeflerinden biri İslam dininin gerçek anlamını, onun insaniyeti hidayete ulaştıran din olduğunu tanıtmak olan Özbekistan İslam Akademisi, Taşkent'teki İslam Uygarlığı Merkezi binasında faaliyet göstereceği kaydedildi. Akademide eğitim süresi iki yıl olacak. 

Türk Yurdu Haber


PAYLAŞ