Türkiye’nin Suriye’ye gireceği iddiaları gündeme yerleşirken, Sputnik’e konuşan Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, müdahalenin çok riskli olacağını söyledi. Cevizci, Türkiye’nin müdahale yerine Suriye’de Ankara’ya yakın kesimleri destekleyerek istediği hedeflere ulaşabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin sınıra askeri yığınak yapması ‘olası müdahaleye hazırlık mı’ sorusunu akıllara getirirken, Suriyeli Türkmenler ise müdahalenin doğru sonuçlar doğurmayacağı görüşünde.

‘TÜRK ASKERİ ÇOK BÜYÜK KAYIPLAR VEREBİLİR’

Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi lideri Cevizci, Sputnik adına kendisiyle görüşen Hikmet Durgun’a şunları anlattı: “Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesini çok zayıf bir ihtimal olarak görüyorum. Ayrıca çok da riskli görüyorum. Türkiye Suriye’ye girerse Türk askeri çok büyük kayıplar verebilir. Başarıya ulaşma durumunda da çok belirsiz bir durum olarak görüyorum.”

‘RUSYA VE ABD DESTEĞİ OLMADAN ZAYIF BİR NOKTAYA DÜŞECEKTİR’

Müdahale durumunda Türkiye’nin beklenmedik birçok sorunla karşı karşıya kalabileceğini söyleyen Cevizci, “Müdahale, Türkiye’yi uluslararası alanda durumda da zora sokar.  ABD, Rusya, İran ve Suudi Arabistan’ın desteği olmadan Türkiye zor durumda kalır. Müdahale Türkiye’yi zayıf bir noktaya getirir” diye konuştu.

‘MÜDAHALE OLURSA IŞİD TÜRKİYE’DE EYLEMLER YAPABİLİR’

Cevizci şu yorumda bulundu: “Türkiye’nin sınırları ötesinde Türkiye dostu neredeyse hiçbir güç kalmadı. Olası bir müdahalede Türkiye, Suriye içerisinde düşman unsurlarla karşı karşıya kalır. Ayrıca çatıştığı unsurlara bağlı uyuyan hücreler devreye girer ve Türkiye karışır. IŞİD dünya genelinde var olan bir örgüt ve Türkiye’de de hücreleri var. IŞİD, birçok yerde saldırılar gerçekleştirebilen bir örgüt. Türkiye IŞİD’in hakim olduğu yerlere müdahale ederse, IŞİD Türkiye’de sansasyonel eylemler gerçekleştirebilir. Türkiye ayrıca birçok küresel gücü karşısına almış olur ve uluslararası arenada da çok zor duruma düşer.”

ESAD’DA SALDIRABİLİR
Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi lideri Cevizci, tampon bölge tartışmalarına da değindi: “Suriye’de tampon bölge oluşturulması, sadece Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve El Nusra’nın kontrol ettiği bölgede mümkün. IŞİD ve PYD bölgesinde çatışmalar çıkar. ÖSO bölgesinin bir tarafı IŞİD diğer tarafı ise PYD. Dolaysıyla her türlü durumda çatışma olasılığı yüksek. Ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da tampon bölgeyi saldırı kabul edeceğini açıkladı. Dolayısıyla Esad’ın da saldırma olasılığı var. Dolaysıyla çok riskli bir durum.”

TÜRKİYE MÜDAHALE YERİNE İÇERDE KENDİNE YAKIN GÜÇLERİ DESTEKLESİN’

Türkiye’nin filli bir müdahale yerine Suriye’de kendine yakın olan grupları desteklemesi gerektiğini dile getiren Cevizci şöyle devam etti: “Müdahaleden ziyade içerdeki güçler desteklenmeli. Tabi eğer hedef IŞİD’i yok etmek veya Türkmen Araplara yönelik baskıyı azaltmaksa. İçerdeki grupların organize bir şekilde desteklenmesinin, Türkiye’nin hedeflerini gerçekleştirmesi yönünde daha iyi sonuçlar getireceğini düşünüyorum.”

 

SPUTNİK


PAYLAŞ