Bilge DENİZ

Son yıllarda hemen hepimizin kullandığı ya da tam manasıyla kullandığını sandığı internetin bazı faydaları yanında bir o kadar da zararları olduğu düşüncesindeyim. Daha bilinçli olmamızın, okuduğumuz şeylerin altını, üstünü, satır aralarını iyice irdelememizin yararımıza olacağı şüphesiz.

Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir arkadaşımdan ilginç bir ileti aldım. Arkadaşım 30 yaşında, çok iyi bir üniversiteden mezun ve kendini çok iyi yetiştirmiş biri. Üstelik harika bir anne babanın çocuğu ve bir kamu kuruluşunda güzel de bir işi var.

Gelen iletide özellikle kadınlar hedeflenmiş. St. Teresa adında bir azize’nin iyilik barış ve sevgi sözcükleri içeren duasından bahsediyor. Üstelik duanın asla silinmemesi gerektiği, eğer silinirse kötü şansın peşimizi bırakmayacağı söyleniyor. Bunun 12 kadına gönderilmesi hususu aralarla yineleniyor.

Arkadaşım bildiğim kadarıyla hala Müslüman ve yakından uzaktan Hıristiyanlıkla ilgisi yok. Fakat aldığım metin beni o derece üzdü ki, genelde hoşuma gitmeyen iletileri hemen sildiğim halde oturup ona bir cevap yazdım.

Cevabımda herhangi bir dileğimin gerçekleşmesi için aldığım iletiyi 12 kadına göndermediğimi, çünkü dileklerin emekle gerçekleşeceğini düşündüğümü söyledim.

Elbette dualara ve iyi şansa inanıyorum. Ve Allahın gücünü, sevgisini hiçbir aracı olmaksızın içimde hissediyorum. Yaşamın özünde iyilik olduğunu ve iyilerin er ya da geç kazançlı olacağını biliyorum.

Ben bu tür maillerin Hıristiyanlık inancını yaymak isteyen misyonerlerce dolaştırıldığı kanısındayım.

Son 50 yıldır haçlı seferleriyle yapamadıklarını Ortadoğu’yu özgürleştirme adı altında yapmaya çalışan, eli kanlı, gözü dönmüş onlarca emperyalist haçlının sadece Müslümanların değil zaman zaman kendilerinden olanların da kanlarını dökerken barışçı ve iyiliksever azizelerini taktıklarını düşünmüyorum.

Ayrıca bu tür iletiler için özellikle kadınların seçilmesinin kasıtlı ve zekice olduğu inancındayım. Çünkü özellikle bizim toplumumuzda erkekler yaşam kavgası derdinde çok önemli işleri ile uğraşırken, kadınlar hem işleri ile uğraşır hem de çocuklarını yetiştirir. Çocuğun yetişip topluma kazandırılmasında annenin rolü, babanınkinden fazladır. Bu nedenle kadınlarımızın kafası karışık olmamalıdır. Kadınlarımız her konuda en doğruyu bilmeli, çocuğuna her konuda en doğruyu aktarabilmelidir. Gelecekte ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek aklı başında gençler, aklı başında annelerin eşlerinin de desteğiyle yetiştireceği çocuklarıdır.

Öte yandan iyilik, güzellik, bilgelik gibi onlarca erdemin beyinlerimizde kalıcı olabilmesi için hem tarihimiz hem de aslı hiçbir safsatayla bozulmamış dinimiz sayısız örnekle doludur. Bu örnekler yerine yukarıda bahsettiğim saçmalıkların dilden dile dolaşması bizim açımızdan tehlikeli ve bir o kadar da düşündürücüdür.

İnternet yoluyla gönderilen ve bize sanal ortamda gönderinin iletilmesini emreden elektronik postaların kaçını göndermediğimizi hiç düşündünüz mü? Sanırım bu konuda psikologlara önemli bir görev düşüyor. Çünkü aldığımız şeyleri tam okuyup irdelemeden, zaman zaman inanmadan hemen emre uyup gönderiyoruz. Aslında, istemeden inanmadığımız bir amaca hizmet ediyoruz. Nasılsa yaptığımız işlem bedava diye de düşünenlerimiz var. Oysa kullanılan bir hizmet var ve hiçbir hizmet karşılıksız değil. Manevi açıdan birilerini besleyen hareketimizin acaba maddi açıdan besledikleri kitle ne büyüklükte ve hangi amaca hizmet ediyor. Belki de aldığımız postaları her göndermemizin karşılığı 1 TL’dir denilse daha dikkatli olabiliriz. Belki bu şimdilik mümkün değil ama öyle varsayalım. Her gönderinin parası cebimizden çıkıyormuşçasına dikkatli olalım.


PAYLAŞ