Bilge Kağan ŞAKACI

Tabiatın birbiriyle tümüyle zıt iki ana rengi kulüp rengi olarak seçen Beşiktaş Jimnastik Kulübü 1903 yılında kurulmuştur. “Beşiktaş'ın kulüp arması kuruluş tarihini simgelemektedir. Armadaki ilk beyaz çubuk biri (1), üç siyah çubuk üçü (3), ikinci beyaz çubuk da ikinci biri (1) ifade etmektedir. Armanın tümü dokuz parçadan oluşmaktadır ki bu dört rakam yanyana geldiği zaman Hicri takvimdeki 1319'u meydana getirir. Bu rakamın Rumi yıl karşılığı ise Beşiktaş Kulübü'nün kuruluş yılı olan 1903'dür”. (http://www.milliyet.com.tr/content/futbol/bjk/amblem.html).  
 
21 Kasım 2009’da Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında İnönü Stadı’nda oynanan karşılaşmaya Beşiktaşlı futbolcular sırtlarında “Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı” logolu formalarla çıktılar. Bu logoda Türk bayrağını tutan bir asker resmediliyor. Bu sezonki maçların büyük kısmında formalarının sırtında Kızılay logosu ile çıkan Beşiktaş’ın amacı sosyal alanda bir numara olmak olarak belirtilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak BJK Kulüp Başkanı Yıldırım Demirören, bunları yaptıkları takdirde Beşiktaş sevgisini, dürüstlüğünü insanlara gösterebileceklerini, diğer taraftan Beşiktaş gibi bir kulübün senede 2-3 milyon dolar kazanç elde edebilecek olmasına karşın formasının sırtına reklam almayacağını vurgulayarak, Kızılay reklamının, Kızılay’ın önemi anlatmak için çok yararlı bir yol olduğunu vurgulamıştır (http://www.besiktaspostasi.com/iste-besiktas-durusu-sirt-reklami-kizilay-olacak.htm).

Diğer taraftan Beşiktaş armasında Türk Bayrağını taşıma onur ve hakkına sahip üç büyüklerden biridir. Kimdir bu üç büyükler? Bunlardan birincisi Karşıyaka’dır. Bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri kahramanlık nedeniyle verilmiştir. Diğeri ise Kasımpaşa’dır. 1948 Londra Olimpiyatı’nda altın madalya kazanan 6 güreşçimizin, 3’ü Gazanfer Bilge, Mehmet Oktav ve Ahmet Kireççi, Kasımpaşa' nın sporcularıydı. Bundan dolayı, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından Kasımpaşa' ya " Ay - Yıldız " taşıma hakkı verildi (Özdil, 2008). Üçüncüsü ise Beşiktaş’tır. Özdil bu olayı şu şekilde özetliyor:
“16 Mayıs 1952 ' de, Türkiye ile Yunanistan arasında İstanbul' da dostluk maçı yapıldı. NATO' ya girme sürecinde, ABD iki tarafı sık sık bir araya getiriyor, düşmanlığı yok etmeye çalışıyordu. Bu amaçla merhum Başbakan Adnan Menderes Yunanistan' a gitti ve karşılığında Yunanistan milli takımı Türkiye' ye geldi. Ama herşey apar topar gelişmişti. Bu nedenle dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Ulvi Yenal, milli takımı temsil etme görevini Beşiktaş' a verdi. Yanlış bilmiyorsam sembolik olarak Galatasaray' ı temsilen Turgay Şeren, Fenerbahçe' yi temsilen de Ali eklendi milli takıma... Milli takımın teknik direktörü de, Beşiktaş efsanesi Sadri Usoğlu' ydu. " Arap Sadri " olarak tanınan Sadri Usoğlu, A milli takımımızın ilk ve tek " siyahi " teknik direktörüydü“.
Bu maç vesilesiyle Milli Takım görevini üstlendiği için, Beşiktaş' a bizzat Başbakan Adnan Menderes tarafından armasında " Ay - Yıldız " taşıma hakkı verildi (Özdil, 2008). Kulübün tüzüğünün 4. maddesinin b ve c fıkralarında bu durum açıkça ortaya konmaktadır.“Kulübün bayrağı, boyu eninin bir buçuk katı olan eşit ende ve yatay yönde ikisi üst ve alt kenarda, birisi ortada siyah ile iki beyaz şerit ve sol üst köşesinde bayrak büyüklüğünün 1/8'ine eşit Türk Bayrağı'nı içerir.” (md 4/a) “Kulübün arması (rozeti) ortada ay yıldızı yukarı bakan Türk Bayrağı altında siyah zemine isabet eden beyaz, beyaz zemine isabet eden siyah olmak üzere BJK ve 1903 kuruluş yılı bulunan B fıkrasındaki tarife uygun üç siyah, iki beyaz dikey çizgiden oluşan, aynı oranda değişik ölçülerde yapılan armadır (rozettir).” (md.4/b). (http://www.bjk.com.tr/tr/haberler.php?xl=yazi&h_no=2915&hk=1).
Sırtında bir kalbinin içinde ve üstünde de birer yani toplamda ikisi zahirî, biri manevi olmak üzere üç Türk Bayrağı taşımak herkese nasip olmaz.

Seninle ağladık, senle güldük biz!
Sevdanın uğruna canlar verdik biz!
Siyahın zindan olsun beyaz aydınlık,
Herkese nasip olmaz Beşiktaşlılık!

Kaynakça

Beşiktaş Tezahüratlarından.


PAYLAŞ