İrfan AKAY

Aslında günlük meselelere müteallik yorumlar yapmayı bir süre bırakacaktım. Çünkü doğrularla yanlışların harmanlaştığı bir ortamda kanaat belirtmek çoğu zaman anlamsız oluyor. Ama her bahar ABD Temsilciler Meclisi Dış İşleri Komisyonunda iki de bir, temcid pilavı gibi gündeme getirilerek oylamaya sunulan sözde Ermeni Soy Kırımı Tasarısı hakkında olup bitenleri yazarak milli tepki göstermek boynumun borcu oldu. Mel’un tasarı oylanırken sonucunu hiç merak etmedim. Televizyonda bazı dizileri izledim ve bulmaca çözdüm. Çünkü netice belli idi. Bu olayların danışlıklı dövüş olduğu ve Türkiye’yi oyalamaktan başka bir işe yaramayacağı besbelliydi. Ermeni Meselelerine vakıfım. Daha önceleri Burdur Türk Ocağı Başkanı olarak bir çok programlar yaptım ve bu gazetede bir çok kereler yazdım. Aynı şeyleri yazmaktan da gına geldi artık. Aslında oylamanın sonucu hiç önemli değil. Benim atalarımın karalanması bir iki gavurun eline kaldıysa kınanacak bizzat kendimiz olmalıdır.

Sayın başbakan ABD’ye gittiğinde Obama’ya tasarının geçirilmemesi için ricada bulunacakmış. Bana kalırsa gitmesin. Türkiye’nin bundan sonra bu hususta oralı bile olmayacağını, Kasımpaşa ile meşhur olmuş bir sözü Obama’nın yüzüne karşı“Yeter artık, Taksimden aşağı Kasımpaşa” sözünü diyebilmelidir. İki oğlumun ABD de olmasına rağmen hiçbir zaman ABD sempatizanı olmadım. Bu ülke ile Türkiye’nin ilişkileri tekrar milliyetçi bir tavırla gözden geçirilmelidir diye düşünüyorum.

1915 yılında milletimiz Çanakkale’de o unutulmaz Kutsal Cihadı yaparken Doğu Anadolu’da bu Hıristiyan uşakları Ermeniler Ruslardan güç alarak halkımızı katlediyorlar ve Ordumuzu arkadan hançerliyorlardı. Dedem Topçu Rıza Çavuş beni dizine oturtarak Arpa Çayı’nda Ermenilerin hücumu esnasında üstlerine bir kaç top mermisi savurarak onları çil yavrusu gibi dağıttığını ve Kazım Karabekir Paşadan takdir aldığını anlatmıştı . Ben dedemle ve atalarımla gurur duyuyorum. Sözde Batılı dostların ve diaspora Ermenilerinin gönlü olsun diye atalarıma sövdürtmem. Sövenlerle mücadele eder, sövdürtenlere de lanet okurum.

On asır birlikte kardeş gibi yaşadığımız, birbirimize aşık olduğumuz, Sarı gelinlere, sevdiği Ermeni kıza “Bahçalarda mor meni, verem ettin sen beni, ya sen İslam ol ahçik, ya ben olam Ermeni” gibi türküler yaktığımız Osmanlı’nın Millet-i Sadıkası Ermeniler aslında sağlıklı ve menfaatlerinin nerden geleceğini düşünemez olmuşlar. . Çocuk gibi hareket ediyorlar. Kendilerini kışkırtarak üzerimize salanların hemen hemen hepsini günümüzde AB ve ABD yaşayanlar ve onlara yandaş olanlar temsil etmektedir. Onların hepsi Hıristiyan’dırlar. Meşhur meseldir; “gâvurdan dost, ayıdan post olmaz”. Onlardan bize fayda gelmez. Ayrıca tarihe mal olmuş hadiseleri sığır çobanı Amerikalı siyasiler değil tarihçiler aydınlatırlar. Afrika kökenli Obama’nın da bu durumu anlaması gerekir

Sanki California’da zengin bir hayat süren Ermeniler Ağrı dağı eteklerine ve de Akdamar’a gelip yaşayıp zaman geçirebileceklermiş gibi buraların hasretini çekiyormuşçasına davranıyorlar… Benim de gönlüme bazen atalarımın yurdu Tanrı Dağlarının eteklerinde çadır kurmak ve bir zamanlar bizim olan Medine’de kimseye hesap vermeden Peygamberimizin ayak ucunda istediğim zaman giderek ibadet etmek geçiyor ama her şey geçmişte kalmış şimdi, zaman müsaade etmiyor.

Ermeni Diasporası Ermenistan’daki soydaşlarını düşünseler Türkiye’ye kötü niyet beslemezler ve biz Türklerle iyi geçinmeye çalışırlar. Her tarafı düşmanla çevrili Ermenistan’ın daima Türkiye’ye muhtaç olduğunu anlamaları gerekir ama nerde?

Orhan Pamuk gibi kendini bilmezlerin söylemleri bile Türklük muarızları tarafından kolayca istismar edilebilmektedir. Bunun için başta başımızdakiler ve milletini seven herkesin ağzından çıkanlara çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Ayrıca Ermeniler yüzünden Azerbaycanlı soydaşlarımızı üzmemeliyiz. Bu hususta farklı yaklaşımlar olsa bile inşallah fazla tesirli olmazlar. Ülkemizi temsil edenlerin Ermeni meselesinde ve Türklüğün çıkarları konusunda teslimiyetçi olmamaları arzumuzdur. ABD ye ve bütün dünya’ya el mi yaman bey mi yaman anlatmalıyız.


PAYLAŞ