Mehmet ÇETİNKAYA

Bazı insanlar sadece kendisi için önemlidir.
Bazıları kendisi ve komşuları için faydalı ve önemlidir.
Muhittin Köksal Ağabey gibiler milletinin tüm değerleri için mühimdir gereklidir ve çok faydalıdır.
Onu tanıdığımda cevval bir veteriner hekimdi. İşinin ehli mesleğinin hakkını veren, Osmaniye de serbest veterinerliği ilk başlatan adam gibi bir adam…
Fikir ve gönül olarak daha sonra anladım ki aynı duygulara sahip ortak değerleri paylaşıyoruz. Türk milletinin varlığının devamında bir dönem ödenen bedelin içerisinde yer almış duygu yüklü bir mücadele adamıyla tanışmıştım. Kısa süren bu tanışıklığımız Muhittin ağabeyin Tekirdağ görevi nedeniyle uzunca bir süre kesintiye uğradı.
Türklük şuur ve mensubiyet duygusu onda her şeyin önünde ve üstündeydi. Hem işine hem de Türk milletinin yücelmesi ülküsüne yürekten bağlıydı. Gençlere her zaman okumalarını ve akıllarını kullanmalarını öğütler ve en başta; millete olan borçlarını ödemelerini söylerdi.
Muhittin ağabeyi aciz ve ümitsiz görmedim. Türk ocağı çalışmalarımız sırasında arkanızda değil yanı başınızdayım derdi.
Omuz verdi, güç verdi omuz omuza yürüdü ve yürüttü. Osmaniye de Türk Ocağının kuruluşunda ve yaşatılmasında maddi ve manevi desteğini hiç esirgemedi. Evinin altındaki yeri bila-ücret 10 yıl tahsis etmesi yetmedi, sonraki yönetimde görev alarak Ocağın Osmaniye de tütmesinde aynı gayretle devam etti.
Birlikte çalıştığımız iki yıllık dönemde Muhittin ağabey bazen afiş asarken merdivende bazen gelir toplarken önümüzdeydi. Az zamanda hep bir şeyler yapmak için çalışıyordu, onun hızına yetişemiyorduk. Yönetimde Muhitin Ağabeyden sorumlu üye Mustafa Eroğlu idi. Ah Mustafa Hocam takdirin önüne de geçemezsin ki…
Hasta halinde dahi ameliyat öncesi hastaneden izinli ayrılmıştı. Türk Ocağımızın pazartesi ocakbaşı sohbetine geleceğim iyiyim başkan dedi. Geldi gönüldaşları ile adeta helalleşti, vedalaştı. Tekrar buluşmak ümidiyle diyerek ayrıldı. Ama o buluşma gerçek vuslata kaldı. O şimdi çok sevdiği atası Oğuzun yiğit evlatları ile birliktedir.
Tekirdağ da görev yaptığı on yıllık sürede bir hoş seda bırakmış ki sevenleri onun için hatim yaptı dualar etti. Osmaniye’mizin eski valisi şimdiki Tekirdağ valimiz sayın Zübeyir Kemelek telefonla aradılar baş sağlığı dilediler. Tekirdağ Türk ocağındaki proğrama da katılacaklarını bildirdiler. Kendisine ve Tekirdağlı dostlara Osmaniye’den sevgi ve teşekkür ediyoruz.
Muhittin ağabeyi satırlara sığdıramıyorum. Yüreği bedenine sığmayan gönlü ve kafası suretinden çok büyük bir insandı. Yükü ağırdı. Ama hiç yüksünmedi, zorsunmadı. Ayakta yaşadı, bir çınar gibi ayakta uçmağa vardı. Bir yakınını veya dostunun ölüm haberini duyduğu zaman uçmağa vardı derdi. Yüce Allah seni rahmetiyle uçursun, bıraktığın büyük davaya sadakatle hizmet aşkı Tüm Türk Ocaklılara misaldir.
Muhittin Ağabey;
Kadim dostun ülküdaşın Mustafa hocamın yazdığı hoyrat ve şiirle bitiriyorum.

Muhittin KOKSAL Dostuma...

Kök sala hey, kök sala,
Tarihine kök sala,
Yaradan'a yürüdü,
Rahmet olsun, KÖKSAL'a...

Yiğitçe yaşadın göçtün dünyadan,
Dostları bırakıp uçtun dünyadan,
Acelen vardı ki kaçtın dünyadan,
Tanrı'ya yürüdün erdin vuslata,
Uzattın elini, deden Kürşat'a...
Yorulmadın asla menzile koştun,
Dostları coşturdun, hem de sen coştun,
Seven gönüllere pınar olmuştun,
Tanrı'ya yürüdün erdin vuslata,
Uzattın elini, deden Kürşat'a...
Daha gönlümüzden, Turan geçerken,
Bu yolda bizleri bıraktın erken,
Sevdiklerin boynu bükük beklerken,
Tanrı'ya yürüdün erdin vuslata,
Uzattın elini, deden Kürşat'a...
Çok güzel insandın, hep böyle baktın,
Varlık, birlik dedin, ocaklar yaktın,
Türk'ün Ocağını yaşatacaktın,
Tanrı'ya yürüdün erdin vuslata,
Uzattın elini, deden Kürşat'a...
Türklüğü, İslam'ı, Özün bilirdin,
Turan'a varmayı, sözün bilirdin,
Vatanını iki gözün bilirdin,
Tanrı'ya yürüdün erdin vuslata,
Uzattın elini, deden Kürşat'a...
Gönül bağın vardı Ötüken ile,
Meydan okuyordun ölüme bile,
Beşikten mezara çekerek çile,
Tanrı'ya yürüdün erdin vuslata,
Uzattın elini, deden Kürşat'a...

Mustafa EROĞLU
27.01.2010


PAYLAŞ