Ulusal basınımızda Selanik Yeni Cami’nin 90 yıl sonra bir vakit için bile olsa ibadete açılmasına, Belediye Başkanı Butaris’in çabalarıyla ulaşıldığı yazıldı. Haberlerde bahsedilmeyen husus ise bu hadisenin Türkiye ile Yunanistan arasındaki bir sürecin parçası olduğudur.

300.000’in üzerinde Müslüman nüfusa sahip olan Yunanistan’a Atina’da ve Selanik gibi birinci ve ikinci en büyük nüfuslu şehirlerinde bir tane bile cami olmaması yakışmıyor. Yunanistan'da yayın yapan Ta Nea gazetesi, Atina'ya “nihayet” yapılması planlanan caminin maket fotoğrafını yayınladı. Geçmişte Yunanistan’da minarelerin İslam’ın sembolü olarak görüldüğü ve bu yüzden yıkıldığını biliyoruz. Askeri hangardan dönüştürülecek cami projesinde minare bulunmaması bu açıdan daha da rahatsız edici.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük bütçeler ayırarak birçok kiliseyi restore ettirip ibadete açılmasınavesile oldu. Bugün örneğin İzmir’de on civarında kilise açıkken Türklere standart olarak gösterilen Avrupa Birliği’nin üyesi Yunanistan’ın bu durumu nasıl değerlendirilmelidir?

Öte yandan Başbakan Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel’le 25 Şubat’ta yaptığı görüşmede Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması ile ilgili olarak Yunanistan’ın Batı Trakya’da müftü ataması uygulamasını ve Atina’ya cami konusunu gündeme getirdiği biliniyor. Doksan yıl sonraki öğle namazı da bundan yaklaşık bir ay sonra, 30 Mart’ta gerçekleşti.

Atina’da ilk cami minaresiz de olsa nihayet açılacak. Ama ibadete açık camisi bulunmayan Selanik’te harap haldeki Hamza Bey Cami’nin restore edilmesi ve Yeni Cami’nin de sürekli olarak ibadete açık hale getirilmesi de Yunan hükümetinin üzerinde düşünmesi gereken hususlardır.


PAYLAŞ