Oktay OĞUZHAN

Her şeye maydanoz olan Doğu Ergil saçmaladıkça saçmalıyor. Son marifetini bir TV programında gösterdi:

“Asker de PKK'lı da bu ülkenin evladı”

23 Ekim gecesi Haber Türk TV’de yayınlanan ve 24 Ekim akşamı tekrar verilen “Yiğit Bulut’la Basın Kulübü” Programı’nda konuşan Prof. Doğu Ergil, konuşmacılardan biri şehitlerimizden söz edince, "Ne şehidi.. Bir Şehit lafı tutturmuşuz gidiyoruz. Ne Şehidi.. Asker de PKK 'lı da bu ülkenin evladı.. Onlar kirli bir savaşta birbirilerini öldürüyorlar.." diye feveran etti.

Peki, kimdir bu Doğu Ergil?

Yıllar önce, TRT Ankara Radyosu’nda kendisine ayrılan bir köşede doğum kontrolünden çevreye, uluslar arası ilişkilerden dil konusuna, ekonomiden sosyal konulara kadar ilgili olup olmadığına bakmadan her konuya maydanoz olup ahkam kesen Doğu Ergil, konuşmalarından birini de Türk Dil Kurumu’na ayırmıştı. “Ne güzel, eskiden gönüllülük esasına göre çalışan ve yabancı kelimelere Türkçe karşılıklar bularak byük hizmet veren TDK, 12 Eylül’den sonra memur zihniyetiyle çalıştırılmaya başlandı. Görevini yapmayınca da dilimiz yabancı kelimelerin istilasına uğruyor. Oysa şu kelimelere şu karşılıklar verilebilir” diyerek bir yabancı kelimeler ve Türkçe karşılıkları listesi okumaya başladı.

Konuşma bandını dinleyen TRT Denetçisi bu kelimeleri ve karşılıkarını okuduğunu hatırlamıştı. Evet evet, aynı kelimeler ve aynı karşılıklar zamanın TDK Başkanı Prof A. Bican Ercilasun imzasıyla TRT’ye ve ilgili kuruluşlara gönderilen listede yer alıyordu ve bu liste hemen sümeninin altında bulunuyordu. Bandı durdurup başa aldı, elindeki TDK çıkışlı liste ile karşılaştırdı. Evet evet, yanılmamıştı. Ergil’in kendi marifeti imiş gibi sıraladığı kelimeler ve karşılıkları aslında “Görevini yapmıyor” diye yerden yere vurduğu TDK’nun çalışması ve teklifi idi. Hem de kelimesi kelimesine ve tabir yerinde ise noktasına, virgülüne kadar. Denetçi bunu hemen rapor etti, konuşmaya “Yayınlanmaz” kararını verdi. Programın yapımcısı söz konusu raporu Ergil’e verince, hiçbir şey söylemeden cebine koyup gitti.

Bu zat hala o raporu saklıyor mudur bilinmez ama son zamanlarda kanal kanal dolaşıp hezeyanlarını seslendirmeye devam ediyor. Herhalde başka bir ülkede olsa böyle bir intihali yapanın Profluğunu da doktorasını da geri alırlar ama bizde de işler böyle yürüyor. Yazık, çok yazık!


PAYLAŞ