1969’da Kahramanmaraş-Göksun’da doğdu.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü ile Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. Halen, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü dördüncü sınıf öğrencisidir.

1991’de Kırşehir-Kaman Merkez İlköğretim Okulunda Türkçe Öğretmeni olarak göreve başladı. Kahramanmaraş ilinde ve T.C. Aşkabat Büyükelçiliği (Türkmenistan) bünyesinde öğretmen ve eğitim yöneticisi olarak görev yaptı. 2006 yılında Uzman Öğretmen unvanı aldı. Haziran 2006’da Bakanlık Müfettiş Yardımcılığına, 2009 yılında Bakanlık Müfettişliğine atandı. Halen Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığında Bakanlık Başmüfettişi olarak görev yapmaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen muhtelif kurs ve seminerlerde katılımcı veya seminer görevlisi olarak görev aldı. Bakanlık makamı ve mülki idare amirleri tarafından teşekkür, takdir ve aylıkla ödüllendirme belgeleri ile taltif edildi. Evli ve dört çocuk babasıdır.

2012 yılında Türk Ocakları Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, 2015-2016 yıllarında Türk Ocakları Çankaya Şubesi Kurucu Başkanı olarak görev yapmıştır. 2016 yılında yapılan 44. Olağan Genel Kurulda ve 2019 yılında yapılan 45. Olağan Genel Kurulda Türk Ocakları Genel Merkezi Yönetin Kurulu Üyeliğine seçilen KAYA halen Genel Muhasip olarak görev yapmaktadır.