URUMÇİ KATLİAMI ŞEHİTLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ

 

2009 yılının 5 Temmuz günü Komünist Çin Yönetimi Doğu Türkistan’daki katliamlarına birini daha ekledi. Doğu Türkistan Türklüğü Çin zulmü altında bir başka katliama daha maruz kaldı. Guandong eyaletinin Shaoguan kentindeki bir fabrikada iki Uygur işçinin Han Çinlileri tarafından öldürülmesine seyirci kalınması üzerine Urumçi’de yapılan protesto gösterisine sert ve orantısız bir müdahalede bulunan Komünist Çin yönetimi binlerce Uygur’u katletmiş ve hapse atmıştır. Olaylar üzerine bölgeyi adeta dünyaya kapatan rejim, Han Çinlilerinin Uygurlara saldırmalarına uygun bir ortam sağladığı halde dünyaya yaptığı propagandada Dünya Uygur Kongresini suçlamıştır. Olaylar Kaşgar’a sıçrayınca Çin buradaki yabancı gazetecileri de bölgeden çıkarmıştır.

Tarihi katliam ve baskılarla dolu olan zalim rejim, daha sonraki dönemde Doğu Türkistan Türklüğünü tarihten silmek için post-modern bir soykırım projesini hayata geçirdi. Çin rejimi, birkaç yıldır, katliamlarla diz çöktüremediği Doğu Türkistan Türklerini Nazi kamplarında “terbiye” etmek, kızları Çinlilerle evlenmeye zorlamak, kadınları kısırlaştırmak, sanatçı ve bilim adamlarını hapislere doldurmak gibi insanlık dışı muamelelerle sindirmeye çalışmaktadır.

Doğu Türkistan’da zulüm altında yaşayan kardeşlerimizin hürriyetlerine kavuşmaları için bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz. Bu sadece millî bir mesele değildir, bu bir insanlık meselesidir. İnsanlık onuru ayaklar altına alınmakta, insanlara “yanlış düşünceleri”ni düzeltmek adı altında beyin yıkama operasyonları yapılmaktadır. Bu, 21. yüzyılda insanlık için bir yüz karasıdır. Türkiye’de eğitim gördüğü ve Türk kimliğini ifade ettiği için hapislere atılan ve katledilen gençlerin durumu hakkında Türk Devletinin gerekli girişimlerde bulunmasını bekliyoruz. Ülkemizde, Doğu Türkistan’ın ve Uygurların Türk olmadığı gibi apaçık yalanların Çinli diplomatlar ve Çin muhipleri tarafından sarf edildiği toplantılarda Türk Devletini temsil edenlerin tepki vermemesini kınıyoruz.

Türk Ocakları olarak Urumçi Katliamının 11. yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Doğu Türkistan’daki zulme son verilsin. Kamplar kapatılsın. Aydınlar ve bilim adamları serbest bırakılsın.

Yaşasın Doğu Türkistan!     

Türk Ocakları Genel Merkezi                                                                                                                                                     


PAYLAŞ