Büyük Şehirlerde Kantonlaşma Tehlikesi - Mehmet Akif OKUR

Büyük Şehirlerde Kantonlaşma Tehlikesi - Mehmet Akif OKUR

Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, “PKK, Suriye’deki kantonlaşmayı Türkiye içine taşımak istiyor. Sur, Silopi, Cizre’de güvenlik sağlanmadan müzakere olmamalı. Örgütün hedefinde büyük şehirlerde benzer bir strateji izlemek var” dedi

 

Büyük şehirlerde kantonlaşma tehlikesi

 

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, terör örgütü PKK’nın Türkiye sınırları içinde kantonlaşma planının olduğunu iddia etti. Okur, “Örgütün hedefi, güçlü olduğu ilçelerde kantonlaşma oluşturduktan sonra, İstanbul gibi büyük şehirlerde de benzer bir strateji izleyip daha sonra da devlete tescil ettirmek” dedi. Örgütün lider kadrolarının tasfiye edilmeden, militan kadrolarından çok sayıda teröristin öldürülmesinin, terör örgütünün gücünü ortadan kaldırmayacağına dikkat çeken Okur, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde herhangi bir alanın güvenliğini sağlayamazsanız, yalnızca PKK değil, Orta Doğu’daki terör grupları da oraya üşüşür. Türkiye oradan çürümeye başlar. Bu tehdidi ortadan kaldırabilmemiz için güvenliğimizi sağlamamız lazım ki bu bizim hakkımızdır. Suriye’de devletin çöktüğü bir anda gerçekleşen kantonlaşmayı Türkiye sınırları içine de taşımak istiyorlar. Benim tahminin Sur, Silopi ve Cizre’de güvenliği sağlamadan müzakere masasına oturma kararı alınırsa bunun çok daha tahrip edici sonuçlarını göreceğiz. Çünkü örgütün hedefinde, güçlü olduğu ilçelerde kantonlaşma oluşturduktan sonra büyük şehirlerde de benzer bir strateji izlemek var. İstanbul gibi şehirlerin bazı ilçelerinde de aynı hâkimiyeti sağlamak ve daha sonra da devlete tescil ettirmek istiyor.”

 

Barışı bahane ediyorlar

 

Mehmet Akif Okur, TSK’nın yürüttüğü terörle mücadelenin sona erdirilmesini savunan kesimleri de sert bir dille eleştirdi. “Bazı kesimler büyük bir propagandayla verilen mücadelenin yarıda kesilmesini istiyorlar” diyen Okur, şöyle devam etti: “Barışı bahane ediyorlar, ’Hayat savaştan daha değerlidir’diyorlar. Şunun altını çizelim; insan hayatı tabii ki daha değerli, gerçekten hayati değerler çerçevesinde hareket ediyorlarsa o zaman militanlarına şunu söylemeleri lazım. ’Silahlarınızı terk edin, hendekler sizin hayatınızdan daha değerli değildir.’Ancak bir taraftan bölgedeki çatışmanın ne kadar değerli olduğunu söyleyip, çatışmaya teşvik ediyorlar. Öte taraftan da zaferle sonuçlanması için Türkiye’ye yönelik evrensel değerlerimizi kullanan bir propaganda yürütüyorlar.”

 

YENİÇAĞ