Yer: Türkiye Barolar Birliği Konukevi Toplantı Salonu

Tarih: 02.06.2012


Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu’nun Türk Ocakları’nın 100. yılı münasebetiyle düzenledikleri ‘2. Türk Dünyası Kadınlar Kurultayı sona erdi. Türkiye Barolar Birliği Konukevi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Kurultay’a Türk Ocakları şubeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklardan gelen birçok ziyaretçi katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Lezzet MÜLAZIMOĞLU’nun kopuzu eşliğinde ‘Türk Dünyası’nın Esintileri’ni salona sunmasıyla devam etti. Kopuz dinletisinin ardından açılış konuşmalarına geçildi. Türk Ocakları Hanımlar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz AVŞAR öncelikle böyle bir kurultayı 100. yılımızda düzenlemekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdikten sonra:”Çok sayıda özerk bölgemiz olmasının yanında 5 yeni Türk cumhuriyetinin kurulmuş olması, bizim tüm politikalarımızı yeniden gözden geçirmemizi gerekli kıldı. Geçirdiğimiz bu 20 yıllık süreyi maalesef çok iyi değerlendiremedik. İnşallah bundan sonra yeni ve çok sayıda ortak iş yapma imkânına kavuşacağız.” dedi.

 

Prof. Dr. Filiz Avşar’ın konuşmasının ardından Eski Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür şu sözleri dile getirdi:
"Türk Ocakları’nda ve Türk tarihinde hem dün hem de bugün kadınlarımızın çok önemli faaliyetlerde bulunduklarını, çok önemli yerlere geldiklerini biliyoruz. Bu düşüncelerle 16 yıl önce kurulan hanımlar kurulumuzun faaliyetlerinden her zaman övgüyle bahsediyorum. Onlar hiçbir zaman sıradan dernek faaliyeti yürütmediler" diye konuştu.

 

Hanımlar Kurulu'nun burs faaliyetlerinin övgüye değer olduğunu dile getiren Gürgür, "Bu sıradan bir yardım çalışması değil. Hanımlarımızın bu çalışmaya nasıl bir titizlikle, ebeveyn özeniyle yaklaştığını yakinen biliyorum. Onlar çocuklarının anneleri, ablaları, yakın dostları oldular" dedi.

 

Gürgür’ün konuşmasının ardından sözü alan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz şunları söyledi:
“ 100. yılımızda böyle güzel bir kurultayı düzenleyen Hanımlar Kurulu’muza teşekkür ediyorum. Kadınlarımız, kurultayımızda da ele alınacağı üzere her alanda çeşitli başarılara imza atmışlardır. Bu kurultayımızda siyaset, ekonomi ve kültürel hayat vb alanlarda ele alınacak konuların, Türkiye'de ve Türk dünyasında kadınların karşılaştığı sorunlara çözüm olmasını temenni ediyorum.”

 

Açılış konuşmalarının akabinde ödül törenine geçildi. ‘Türk Dünyası Hizmet Ödülü’ “İpek Yolu” programı yapımcısı Seyfullah TÜRKSOY’a, ‘Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’ TRT AVAZ “Türkü Söylemek Lazım” programının yapımcıları Necati VAR ve Sevinç AKANSEL’e, ‘Tarafsız Habercilik Ödülü’ Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper TAN’a verildi.

Ödüllerin takdiminin ardından oturum başkanlığını Alaaddin KORKMAZ ve Prof. Dr. Orhan KAVUNCU’nun yaptığı açılış paneline geçildi. Açılış panelinin akabinde “Siyaset, Toplum ve Medya’da Kadın” ve  “Eğitim Hayatında Kadın” konulu oturumlar gerçekleştirildi.

 

Katılımcılarla birlikte yenilen akşam yemeğinden sonra Dr. Anar Jumaş misafirlere Kazakistan ve Türkiye’den çeşitli parçalar seslendirdi. Anar Jumaş’ın muhteşem müzik ziyafetinden sonra Özel Ceceli Okulları Halk Oyunu Ekibi ve Gazi Üniversitesi Halk  Oyunu Ekibi çeşitli gösteriler sundular. Gösterinin ardından Selma ADAR ve korosunun düzenlemiş olduğu Türk Müziği konseriyle kurultayın ilk günü sona erdi.

 

31 Mayıs günü oturumlara devam edildi. Gerçekleştirilen oturumlarda birbirinden değerli akademisyenler “Kadın Sağlığını Koruma Politikaları”, “Aile Sağlığının Korunmasında Kadının Önemi”, Sağlık Hizmetlerinde Kadının Rolü”, “İnsan Hakları Uygulamalarında Kadın”, “Kanunlarda ve Anayasada Kadının Yeri”, “Avrupa Birliği Uyum Yasalarında Kadınla İlgili Yenilikler”, “Kadının Ülke Ekonomisine Katkısı”, “Çalışma Hayatında Kadının Yaşadığı Zorluklar”, “Türk İş Hayatında Kadının Yeri” konularında katılımcıları bilgilendirdi.

 

1 Haziran günü katılımcılar için düzenlenen  Ankara gezisi ile devam eden kurultay, Anıtkabir ziyareti, Estergon Kalesi’nde yenilen yemek ve  akabinde teleferik turu ile sona erdi.

 

Haber: Ebru AKAY, Fidan UĞUR
Fotoğraf: Mikail KARADAŞ


PAYLAŞ