Yer: Milli Kütüphane

Tarih: 22.03.2014


Nevzat Kösoğlu’nun anısına ve Türk Ocakları’nın kuruluşunun 102. Yıl dönümü vesilesiyle “Kültür Hayatımızda Nevzat Kösoğlu” adlı bilgi şöleni 22 Mart 2014 tarihinde yapıldı.

 

Türk Ocakları Genel Merkezi, büyük fikir ve dava adamı merhum Nevzat Kösoğlu’nun anısına ve Türk Ocakları’nın kuruluşunun 102. Yıl dönümü vesilesiyle “Kültür Hayatımızda Nevzat Kösoğlu” adlı bilgi şölenini Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda düzenledi. Dört oturum halinde düzenlenen bilgi şöleninde Kösoğlu’nun hayatı ve kişiliğinden, düşünce dünyasına bir yolculuk yapıldı. Kösoğlu’nun yakınları, çalışma arkadaşları ve akademisyenlerin sundukları tebliğlerle Nevzat Kösoğlu yad edildi. 

Sunumunu Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bülent Aksoy’un yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Aksoy’un, Nevzat Kösoğlu’nun özgeçmişini okumasıyla başladı. Ardından kürsüye Nevzat Kösoğlu’nun yeğeni Prof. Dr. Melek Özyetkin geldi. Özyetkin bir yakını olarak Nevzat Kösoğlu’nu anlattı. Özyetkin amcası Nevzat Kösoğlu’nun kendi hayatının yönlenmesinde, şahsiyetinin oluşması çok büyük bir etken olduğunu, çocukluk yıllarından itibaren okumaya ve kitaplara olan sevgisinin tek kaynağının Kösoğlu olduğunu ifade etti. Kösoğlu’yla geçirilen her anın bir öğrenme süreci olduğunu ifade eden Özyetkin Nevzat Kösoğlu’nun yokluğunun acısını hiç azalmayan bir şekilde hissettiğini ve O’nun yeğeni olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Ardından konuşmalarını yapmak üzere Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz kürsüye geldi. “Nevzat ağabey sağlam bir ülkü adamı ve tefekkür insanıydı, gerçek bir ülkücüydü” diyen Genel Başkan Öz, Nevzat Kösoğlu’na rahmet diledi. Türk Ocakları’nın 102. Yıldönümü vesilesiyle Nevzat Kösoğlu ile başladıkları programlara Ziya Gökalp, İsmail Gaspıralı, Hüseyinzade Ali Bey, Yusuf Akçura gibi isimleri de anarak onlarla ilgili çalışmalar yaparak devam edeceklerini ifade etti. Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Erol Güngör çizgisinin 21. Yüzyıla taşıyan Nevzat Kösoğlu’nu anmanın bugün çok önemli olduğu belirten Genel Başkan Öz, sözlerine güncel bazı meseleleri de değerlendirerek devam etti. Nevruz’da Ziya Gökalp’in memleketi olan Diyarbakır’da yaşanan bölücü gösterilere değinen Genel Başkan Öz, ülkemizin bir bölümünün yolsuzluk ve paralel devlet tartışmaları arasında Türklükten tecrit edildiğini ifade etti. Gaspıralı’yı da anacaklarını söyleyen Genel Başkan Öz, bugün Kırım’ın Rusya tarafından işgal edildiğine dikkat çekti. Bu duruma karşı sivil toplum tepkisinin de önemine değindi. Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu söyleyen Genel Başkan Öz, “Türkiye eğer bu zor coğrafyada birliğini ve bütünlüğünü muhafaza ederek 21. Yüzyılda büyük bir güç olacaksa Türk milliyetçilerine burada büyük bir görev düşmektedir. Türk milliyetçileri Türk değerlerine bağlı olarak, ama gözleri ufukta dünyayı iyi algılayan entelektüel bir birikimle Türkiye’ye yön verebilir. Sadece şikayet ve eleştiriyle bu olmaz” dedi. Genel Başkan Öz, Türk Ocağı’nın da bu yolda Türk Milletine hizmet eden bir tefekkür mektebi olduğunu ve bunu daha da ileri götürerek yapması gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

 

Ardından kürsüye uzun yıllar Türk Ocakları Hars Heyeti’nde görev yapmış bulunan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen teşrif ettiler. Sözlerine Nevzat Kösoğlu’na rahmet dileyerek başlayan İsen, Kösoğlu’nun kendinden yaşça büyük olanlar tarafından dahi “ağabey” olarak anıldığını bunun da aslında Nevzat Kösoğlu’nun camia içindeki konumunu en iyi açıklayan durum olduğunu ifade etti. Siyasi çabaların bir medeniyet perspektifi sunmadığı halde bir kıymet içermediğini düşündüğünü söyleyen İsen, Nevzat Kösoğlu’nun gerçekten medeniyet perspektifi olan bir insan olduğunu belirterek bunların da gereklerini yerine çalışmalarıyla yerine getirdiğini ifade etti. Nevzat Kösoğlu ile yaptıkları ortak çalışmalarla ilgili bazı hatıralarını anlatan İsen, bugün siyasette yaşanan çatışma ortamına bakıldığında Nevzat Kösoğlu’nun benzer dönemlerdeki itidalli tutumunun bizlere örnek teşkil edeceğini ifade etti. Türk Ocakları’nın amaç ve hedeflerine de değinen İsen, Türk Ocakları’nın bugün ülkemizi yöneten kadroların önüne bir Türk Dünyası stratejisi, bir İslam Dünyası vizyonu koyması gerektiğini, “işte bunlar sizin önünüzü açacak çalışmalardır” demesi gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen “Böyle çalışmaların ve programların artmasının Nevzat Ağabeyin de ruhunu şad edecektir” diyerek sözlerini sonlandırdı ve teşekkürlerini ifade etti. 

Protokol konuşmalarının ardından oturum bölümlerine geçildi. İlk Oturum’un konusu Nevzat Kösoğlu’nun “Hayatı, Kişiliği ve Eserleri” idi. Oturum Başkanlığını Türk Ocakları Eski Genel Başkanı Nuri Gürgür’ün yaptığı oturumda konuşmacılar “Askeri Darbe ve Mahkeme Döneminde Nevzat Kösoğlu” konulu tebliğiyle Şerafettin Yılmaz, “1980 sonrası Nevzat Kösoğlu ve Klasik Eser Çalışmaları” konulu tebliğiyle Alaeddin Korkmaz, “Ötüken ve Anda Günleri” konulu konuşmasıyla Ahmet İyioldu idi. Oturumun başında Kösoğlu’nun siyasi faaliyetlerinden, kişiliğinden ve kendisiyle olan bazı anılarından bahseden Gürgür’ün ardından konuşmacılar tebliğlerini sundu.

 

İlk oturumun ardından verilen yemek arasında Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Gülsün ve Türk Ocaklı Gençlerden oluşan bir grup Gölbaşı Mezarlığı’na giderek Merhum Nevzat Kösoğlu’nun kabrini ziyaret etti. Okunan Kuran-ı Kerim’in ardından dua edilerek tekrar programın yapıldığı Milli Kütüphane’ye dönüldü.

Yemek arasının ardından devam eden programda ikinci oturumun konusu Nevzat Kösoğlu’nda “Tarih ve Medeniyet Şuuru” idi. Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu’nun oturum başkanlığında gerçekleşen oturumda konuşmacılar “Kösoğlu’nda Bir Milli Düşünce Unsuru olarak İman ve Amel” adlı tebliğ ile Dr. Süleyman Eryiğit, “Kösoğlu’nda Siyaset ve Devlet Anlayışı” adlı tebliği ile Prof. Dr. Abdülkadir İlgen, “Kösoğlu’nda Tarih Şuuru ve Türk Tarihine Bakışı” adlı tebliği ile Prof. Dr. Altan Çetin idi. Oturumun sonunda Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Sekreteri Hüseyin Erdem Kösoğlu’nun eğitim faaliyetleri ve Türk Yurdu okulları ile ilgili bir konuşma yaptı.

 

Bilgi şöleninin üçüncü oturumunun başlığı ise Nevzat Kösoğlu’nda “Türk Dünyası Ufku ve Romantizmi” idi. Prof . Dr. Orhan Arslan’ın oturum başkanlığını yaptığı bölümde konuşmacılar “Kösoğlu’nun Romantizmi” adlı tebliği ile Prof. Dr. Cemal Kurnaz, “Kösoğlu’nda Türklerin Yeni Medeniyet Tasavvuru” adlı tebliği ile Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram ve “Kösoğlu’nun Türk Dünyası Ufku” adlı tebliği ile Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Âkif Okur idi. 

Dördüncü ve son oturumda ise Nevzat Kösoğlu’nu genç akademisyenler anlattı. Prof. Dr. Yunus Koç’un oturum başkanlığını yaptığı bölümde konuşmacılar “Vaiz ve Hatıralar Üzerinden Bir Muhasebe Denemesi” adlı tebliği ile Cem Sökmen, “Ahlaki Bir Meydan Okuyuş Olarak Nevzat Kösoğlu Duruşu” adlı tebliği ile Hüseyin Raşit Yılmaz, “İman ve Amel İlişkilerinin Kavramsal Analizi” adlı tebliği ile Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kaan Çelen, “Türk Devlet Felsefesi ve Nevzat Kösoğlu” adlı tebliği ile Arş. Gör. Cemil Doğaç İpek ve son olarak “Nevzat Kösoğlu’nun Siyasi Faaliyetleri (1977-1980)” adlı tebliği ile Arş. Gör. Nasrullah Uzman idi. 

Oturumun ardından bir kapanış konuşması yapan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz katılımcılara ve konuşmacılara teşekkür etti.


PAYLAŞ