Yer: Kastamonu

Tarih: 23.05.2015


Türk Ocakları Genel Merkezinin her yıl düzenlediği “Bölge Toplantıları” kapsamında Kastamonu Bölge Toplantısı 23 Mayıs 2015 tarihinde Kastamonu, Çorum, Çankırı, Ankara, Bolu, Kocaeli, Zonguldak, Karabük, Kırıkkale şubelerinin ve Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Avşar,  Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Şahingöz, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Kamil Yılmaz ve Denetleme Kurulu üyesi Mustafa Asım Mutlu’nun katılımıyla Kastamonu Şubesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

 

Bölge Toplantısı öncesi Kastamonu Şube Başkanı Doç Dr. Mehmet Serhat Yılmaz rehberliğinde Kastamonu’nun tarihi mekânları gezilerek bilgiler alındı. Gezi sonrası tarihi Yakupoğlu konağında katılımcılara öğle yemeği ikram edildi.

 

“MİLLİ DEVLETTEN ÇIKIŞ SİNYALLERİ DEĞİL BELGELERİ VAR”

 

Bölge Toplantısı açılış konuşmasını Kastamonu Şube Başkanı Doç Dr. Mehmet Serhat YILMAZ yaptı.   Konuşmasında tüm katılımcılara teşekkürlerini ifade ederken, yeni şube olmaları nedeniyle ev sahipliği yapmalarının kendilerini hem heyecanlandırdığını hem de onurlandırdığını vurguladı. Daha sonra konuşmasını yapan Prof. Dr. Filiz AVŞAR konuşmasında; “Türkiye Cumhuriyeti toprakları ve Türk millet,  binlerce yıllık tarihi içinde hep olduğu gibi, yine zor bir dönemden geçiyor. Biz Türk Milleti olarak var oldukça, bu topraklarda yasadıkça da zor günler devam edecek. Uyanıklığımızı, dikkatimizi kaybettiğimiz sürece de daha sıkıntılı günlerle karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır. İçinde bulunduğumuz karışık durum, planlayan, düzenleyen değil,   planların parçası olan, başka milletlerin menfaatleri doğrultusunda düzenlenen yani parçalanmaya, delinmeye, yok edilmeye çalışılan bir devlet, bir sistemin sonucu olarak ortaya cıktı. Zor günler geçiriyor ve adeta yok olmamak için çalışıyoruz. Gözümüzün önümüzde “Milli devlet” yapısından çıkış sinyalleri değil, belgeleri var. Bu durumun yarattığı hayal kırıklıkları, ümitsizlik, bezginlik ise çalışma azmi ve devletimize olan inancimizi  yok ediyor” dedi.

 

“DEVLETE KARŞI GÜVEN KAYBI VAR”

 

            Konuşmasına devlet kavramı üzerinden devam eden Avşar: “En önemli meselelerimizin biri ise, mevcut haldeki devlet varlığının biz Türk milletinde oraya çıkardığı, güven ve geleceğe yani yüzyıllara, bin yıllara olan kararlı yürüyüşümüze karşı indirdiği darbedir. Biz tarih boyunca devlet ile var olduk ve yaşadık. Çünkü Türk milleti için önemli olan “Devlet-i Ebed Müddet”tir. Devlete olan inancın tüm kurumları ile ( iç ve dış politika, milli eğitim, milli savunma, hukuk, emniyet, …) kayboluşu,  millet olarak gittiğimiz her devlet kapısında sisteme güven kaybı ile kendini gösterdi. Bu yapının bozulması için karakterimiz, beyin yapımız, düşüncelerimiz, inancımız (ki bu İslam adına, din adına yapıldığı söylenen, ancak din ile özellikle İslam dini ile asla bağdaşmayan uygulamalar…) üstünde de ciddi algı operasyonları yapıldı” dedi.   

 

            “OCAĞIN VAZİFESİ FİKİR ÜRETMEK VE İNSAN YETİŞTİRMEKTİR”

 

Gençlik hakkında Türk Ocakları’nın görüşlerini açılayan Avşar şöyle devam etti: “Kültürsüz bir gençlik yaratılması,  bunun da günümüz teknolojisi ile çok hızlı olarak tesisi mümkün oldu. Devlette yer alan otoritelerin kültürsüz, bilinçsiz, alt yapısız hali ise bizim gibi köklü bir milletin bugününe utanılacak bir tablo olarak damga vurdu. İçinde gururla yer aldığımız Türk Ocakları’nın milletimizin varlığı için çok önemli bir yere sahip olduğu tartışılmaz. Bizim yeni bir gençlik, yeni bir insanlık, yeni bir nesil tesis etmemiz gerektiğini biliyor ve bunun için çalışıyoruz. Türk gibi büyümek, Türk gibi düşünmek, Türk gibi davranmak zorundayız. Nihilist, inkârcı gençlikten; okumayan nesilden, ahlaki değeri olmayan ve inancını yasamayan sadece konuşan topluluktan korunmak şart. Bu ocak milli bir mekteptir ve öyle de olmaya devam edecektir. Ocağın vazifesi fikir üretmek, insan yetiştirmek, fikirleri ülkeye,  kurumlara servis etmektir. Dolayısı ile Ocağa simdi daha da çok ihtiyaç vardır. Biz Türk Ocaklılar olarak ülkemizin her yerinde var olacak ve milletimizi ilgilendiren her meselenin takipçisi, yol göstereni, uyaranı ve çatı kuruluşu olmaya devam edeceğiz” Daha sonra Prof. Dr. Filiz Avşar, Genel Merkez faaliyetlerini bir sunu halinde katılımcılarla paylaştı.

 

“DİĞER MİLLİYETÇİ KURULUŞLARLA ORTAK FAALİYETLERİMİZ HER ZAMAN OLACAKTIR”

 

Bölge Toplantısı; Şube Başkanları ve temsilcilerinin faaliyetlerini, eleştiri ve değerlendirmelerini, duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri konuşmalarla devam etti; toplantı sonunda değerlendirme için söz alan Prof. Dr. Mehmet Şahingöz; özellikle gençlik teşkilatlarımız konusunda oldukça önemli uyarılarda bulundu. Ocağımızın amacının ülkeye hizmet edecek gençler olduğunu söyleyerek, başka gençlik teşkilatları ile herhangi bir rekabetimiz olamayacağını ve diğer milliyetçi kuruluşların görev sahasına girmemizin sorunlara yol açacağını ancak ortak faaliyetlerimizin her zaman devam edeceğini belirtti. Ayrıca Türk Ocakları’na üye olacak kişilerin mutlaka Türk Yurdu dergisine de abone olmaları gerektiğini bunun da gerçek üyelik anlamına geleceği hususunu hatırlattı.

 

Şube Başkanları ve katılımcılarla son değerlendirmeleri ve gündeme ilişkin görüşlerini paylaştılar. 

 

Toplantıdan sonra, Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Seyit AYDIN Bey’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu.


PAYLAŞ

Resim Galerisi