Yer: Sivas

Tarih: 12.04.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her yıl düzenlediği “Bölge Toplantıları”nın İç Anadolu Bölgesi Toplantısı’nın birincisi, 12 Nisan 2015 tarihinde Amasya, Kayseri, Kırşehir, Niğde, Sivas, Tokat, Turhal, Yozgat, şubelerinin ve Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Genel Merkez Yönetiminden Doç. Dr. Emrah Şenel, Aziz Kâmil Yılmaz ve Dr. İbrahim Atabey’in katılımıyla Sivas şubesinin ev sahipliğinde yapıldı.

 

Bölge Toplantısı’ndan önce, Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, “Orta Doğu’daki Savaş ve Türkiye” başlıklı bir konferans verdi. Konferansın ardından Toplantı’ya geçildi. Açış konuşmalarını Sivas Şubesi Başkanı Mutlu Kurt ve Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Kurt konuşmasında, katılımcılara teşekkür etti ve Türk Ocakları’nın faaliyetleriyle Türkiye’de birliği sağlamada önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Daha sonra konuşmasını yapan Prof. Dr. Öz, son bir yılda Genel Merkez’in yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi. Bunların içinde özellikle Irak ve Suriye’den Türkiye’ye sığınan Türkmenlere ve bu ülkelere götürülen yardımlardan; ülkemizin önemli sorunları, olaylar ve kişiler hakkında düzenlenen toplantı, konferans ve bilgi şölenlerinden bahsetti. Prof. Dr. Öz. ayrıca özetle şunları söyledi: “Ülkemizde etnik fitneye meydan verilmemelidir. Türk Ocakları; vatan, millet ve Allah yolunda mücadele edenlerin ocağıdır. Geçmişimiz gerçekten çok büyük ve bugün de ona layık davranılmalıdır. Ortadoğu’daki askerî gücümüzün varlığı korunmalı ve devam ettirilmelidir. Çözüm süreciyle ilgili endişelerimizi ve bu konudaki yanlış uygulamaları, Başbakan da dâhil olmak üzere ilgililere ilettik. Bu konularda gerekli gördüğümüz zaman bildiriler yayımladık. Dokuz maddelik ‘Türk Milletine Sözümüzdür-1’ bildirisini buna örnek olarak verebiliriz.”

 

Bölge Toplantısı; Şube Başkanları ve temsilcilerinin faaliyetlerini, eleştiri ve değerlendirmelerini, duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri konuşmalarla devam etti; oturum başkanlığını yapan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün kapanış konuşmasıyla sona erdi.

 

Toplantıdan sonra, Sivas Şubesinin 1923-1924 yıllarında yayımladığı “Birlik” adlı derginin hem aslı hem de Latin harflerine aktarılmış şeklinin kitaplaştırılmış yayını katılımcılara dağıtıldı. Bu, çok önemli bir kültür hizmetidir.

 

Toplantıya katılan misafirler, topluca yenen akşam yemeğinden sonra vedalaştılar.


PAYLAŞ

Resim Galerisi