Türk Ocakları Genel Merkezinin Batı Karadeniz ve İç Anadolu’daki şubelerin katılımıyla düzenlediği Bölge Toplantısı, 11 Kasım 2017 tarihinde Karabük Şubesinin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Türk Ocağı Genel Merkezinden Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz; Genel Sekreter Prof. Dr. Emrah Şenel; Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bülent Aksoy; Yönetim Kurulu Üyeleri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey, İrfan Kaya; Denetleme Kurulu Üyeleri Leylâ Sarısoy, Mehmet Gülsün katıldı.

KONFERANS

Karabük’e 10 Kasım 2017 Cuma günü giden Genel Başkan ve beraberindeki heyet, Karabük Valiliği ve Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, ziyaretlerden sonra saat 18.00’de Karabük Kent Meydanı Konferans Salonu’nda “Küresel Hegemonya Mücadelesi ve Türkiye’nin Beka Meselesi” başlıklı bir konferans verdi. Konferansa Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Karabük İl Jandarma Komutanı Albay Cihan Ulukaya, AK Parti İl Başkanı İsmail Altınöz ve yönetim kurulu üyeleri, MHP Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, MHP Safranbolu İlçe Başkanı Celal Tokatlı, BBP İl Başkanı Mustafa Kara, Karabük Haddeciler Derneği Başkanı Nazım Çapraz, sivil toplum kuruluşları başkanları, çok sayıda üniversite öğretim üyesi ve konukların yanında Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

BÖLGE TOPLANTISI

Bölge Toplantısına şu şubeler katıldı: Çankaya, Çankırı, Çorum, Bolu, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Polatlı, Samsun, Sinop, Zonguldak.

Karabük Öğretmenevinde düzenlenen Toplantı’yı, ev sahibi olarak Karabük Şubesi Başkanı Doç. Dr. Taşkın Deniz açtı ve açılış konuşmasını Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Genel Başkan, konuşmasında ülkenin ve bölgenin durumu hakkında genel bir değerlendirme yaptı ve bu konularda Türk Ocağı Genel Merkezinin neler düşündüğü, neler yaptığı ve neler yapılması gerektiğini anlattı. Genel Başkan’ın konuşması özetle şöyledir:

“İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte dünya siyasetinde oluşan iki kutupluluk, 1990’lardan itibaren küresel hegemonya mücadelesi çerçevesinde coğrafyamızda yeni değişikliklere sebep oldu. Körfez Savaşı’nın ardından bölgemiz ve ülkemiz büyük tehdit altına girdi ve biz ne yazık ki bu meseleleri yeterince iyi okuyamadık. Mısır, Libya, Irak ve Suriye’deki gelişmelerin başlangıç aşamasında doğru tavır alamadık. İçerde “çözüm” sürecinde, dışarıda ise Suriye ve Irak meselesinde hatalar yapıldı. Son dönemde artık bu konudaki hatalardan büyük ölçüde dönüldüğü yönünde işaretler var. Bölücülük meselesinde,  Suriye ve Irak’ta daha doğru hamleler yapılmaktadır. Türk Ocağı, milletin birliği ve devletin bekası için yol ve yön göstermeye, bu konuda atılacak her adımı desteklemeye devam edecektir.

Bugün, Cumhuriyet’in kuruluş felsefesi olan “millî devlet” tercihinin ne kadar isabetli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Millî devletimiz ciddi tehditlerle karşı karşıyadır. İçinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde her hususta temel olarak adalete, ehliyete, liyakate, istişareye önem verilmelidir. Meşveret ve istişare ile karar almak, hem geleneğimizde hem de inancımızda vardır.”

Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün konuşmasının ardından şube başkanları; Ocak’ın, Türkiye’nin ve bölgenin sorunları ve çözüm yolları hakkındaki düşünce ve tekliflerini belirttikleri konuşmalarını yaptılar. Genel Başkan, cevaplandırılması gereken konuşmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Toplantı, akşam yemeği ve toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.


PAYLAŞ

Resim Galerisi