Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonu

Tarih: 07.06.2017


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları tarafından “Abdurrahim Karakoç’u Anma Programı” gerçekleştirildi. Programda Türk Ocaklı gençler Karakoç’tan şiirler okudu.  Ardından Abdurrahim Karakoç’un bestelenmiş şiirleri salondaki kişilerce hep beraber söylendi. Besteleri ise Türk Ocakları Türk Müziği Topluluğu üyelerinden Nilüfer Aşcı çaldı. Programda Abdurrahim Karakoç’un yakın dostu Lütfü Şehsuvaroğlu ve şairin çocukları Doç. Dr. Enderhan Karakoç ve Mihriban Karakoç dinleyicilere şairi anlattı ve soruları yanıtladı.

“Şair Dava Adamıdır, Doğa Adamıdır”

“Abdurrahim Karakoç gibi kişiler dava adamlarıdır. Davaları Türklük davasıdır, İslam davasıdır, doğa davasıdır, su davasıdır. Abdurrahim Karakoç su sevdalısı, doğa sevdalısı bir adamdı. Abdurrahim Karakoç’un eserlerinde bize asıl söylemek istediği şeylerden biri davamızın özünün su olduğudur. Bu dava politikacılarca bitirilmeye çalışılabilir ama şairin gönlünde hep yaşar” diyen Şehsuvaroğlu, Abdurrahim Karakoç’ un doğa sevgisini anlattı.

“Abdurrahim Karakoç Ülkücülere Ağabeylik Yaptı”

Abdurrahim Karakoç’un  ülkücülerle olan ilişkisine değinen Şehsuvaroğlu, Abdurrahim Karakoç’un her zaman ülkücülere ağabeylik yaptığını, Türklük davasında onlara her zaman sahip çıktığını ve onlara gönlünden sızan dizeleriyle sevgiyi öğretip yol gösterdiğini söyledi.

“Ocaklı Gençler Kültürlü Gençler Olmalı”

Abdurrahim Karakoç’un şahsının gençliğe örnek teşkil etmesi gerektiğini söyleyen Şehsuvaroğlu; şiirin, tarihin, coğrafyanın, siyaset biliminin ortaklaşa bir işlevi olduğunu, memlekete hizmet borcu olan gençliğin bu konularda  özellikle kendisini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Günümüz şartlarında bilgiye ulaşmanın kolaylıklarından bahseden Şehsuvaroğlu, günümüz kuşağının Abdurrahim Karakoç gibi ayakları üstünde durmayı bilen kişilerden oluşması gerektiğini söyledi ve Abdurrahim Karakoç’un yaşadığı dönemle günümüzü karşılaştırarak günümüz gençliğinin çok daha şanslı olduğunu vurguladı. Abdurrahim Karakoç’un son günlerinde dahi elinden dergileri, kitapları düşürmediğini söyleyen Şehsuvaroğlu, Türk gençliğinin böyle kişileri örnek alması gerektiğini vurguladı.

“Şairin Bıraktıkları Önemlidir”

Kürsüye davet edilen Abdurrahim Karakoç’un kızı Mihriban Karakoç, babasının özel hayatıyla ilgili dinleyicilerin sorularını cevapladı. Abdurrahim Karakoç’un çok duygusal, doğa sever ve Türk-İslam ülküsünün aşığı bir kişi olduğunu söyleyen Mihriban Karakoç, babasından her zaman iyilik gördüklerini ve Abdurrahim Karakoç’un sevecen bir baba olduğunu söyledi. Ardından kürsüye çıkan Abdurrahim Karakoç’un oğlu Doç. Dr. Enderhan Karakoç babasıyla ilgili soruları cevapladı ve ekledi: “Şairin özel hayatı önemlidir fakat en önemli şey şairin parmak izidir, yani arkasında bıraktıklarıdır. Babam her zaman sevgiyi övdü, her zaman güzel olanı övdü ve Türk-İslam alemindeki her olayı, her sıkıntıyı içinde yaşadı. Köyde de olsa, şehirde de olsa, dağda geziyor da olsa her zaman davasıyla birlikteydi ve hiçbir zaman bu duyguyu yitirmedi” dedi.

Kapanış için kürsüye çıkan Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz: “Kim ne derse desin, her zaman Allah’ın dediği olur. Millet için, memleket için, sevgi için, gençlik için ümit her zaman olacaktır. Bu ümidi yaşatan şairlerimize, gençlerimize teşekkür ediyoruz. Anma programımıza katıldıkları için sayın Enderhan Karakoç’a ve Mihriban Karakoç’a özellikle teşekkür ediyoruz” dedi.

Anma programının ardından program konukları ve Türk Ocaklı gençler iftar yemeğinde bir araya geldi. 

Haber: Mert Oğuz COŞKUN


PAYLAŞ

Resim Galerisi