Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen şube toplantılarının 18 Ekim 2020’de ki ilk toplantısına Bursa Şubesi başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı’da katılım sağladı.

Salgın sebebiyle dijital ortamda gerçekleşecek olan toplantıya yaklaşık 20 şube katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı.

Öz, katılımcıları selamlayarak Azerbaycan’nın 18 Ekim bağımsızlık gününü kutladı. Azerbaycan’da yaşanan güncel gelişmelere değinen Öz, Karabağ’da şehit olan soydaşlarımızı andı.

 

Konuşmalarını Türk Ocakları’nın mevcut yapısı ve misyonu üzerine sürdüren Prof. Dr. Mehmet Öz, yurtdışından şubelerin açılması hususunda çok fazla talep olduğunu, bu talepleri değerlendirdiklerini, Türk Ocaklarının Kafkaslar’da, Balkanlar’da, Ortadoğu ve Avrupa’da olmak üzere Türk’ün bulunduğu her coğrafyada faaliyet göstermesi gerektiğini ifade ederek “Hedeflerimiz ve ülkümüz büyüktür bu minvalde büyük işler yapmak için küçük ve basit görünen işleri en doğru ve sağlam şekilde yapmalıyız. ” dedi.

Salgının küresel etkilerini değerlendiren Öz, ülkemizin ve dünyanın ekonomik, siyasi, toplumsal ve psikolojik olarak salgından önemli ölçüde etkilendiğini, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, dolayısıyla Türkiye’nin uluslararası arenada kozlarını iyi kullanması gerektiğinin ifade etti.

“Bu topraklar bizim için azizdir, tüm Türk Dünyası azizdir. Türklüğün bekası için bu topraklarda güçlü kalmak zorundayız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Toplantı şube başkanlarının konuşmaları ile devam etti. Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz konuşmalarını yapmak üzere ilk sözü şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı’ya verdi.

 

Konuşmasına genel başkan ve katılımcıları selamlayarak ve Azerbaycan’daki gelişmelere ve zafer dilekleriyle başlayan Prof. Dr. Selçuk Kırlı, bir hekim olarak Covid-19 salgını üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi’nin virüs sürecinde yaptığı etkinliklerden, Bursa Uludağ Üniversitesinde okuyan öğrencilere Türk Ocakları tarafından sağlanan burs imkanından, online konferanslardan ve yeni basılan kitaplarından bahseden Selçuk Kırlı, son çıkan kitapların; İsmail Bey Gaspıralı’nın Fikir Dünyası, Yavrutürk’e Ziya Gökalp’ten Seçmeler ve Hatipoğlu’nun Ferah-name adlı eserinin değerini ve basılım sürecini anlattı.

Yapılması hedeflenen programlarına da değinerek konuşmasını bitiren Kırlı, toplantının sonunda genel başkan ve toplantıya katılım sağlayan şube başkanları ile seslendirilen Çırpınırdı Karadeniz marşına eşlik edip, toplantı sonlandırıldı.


PAYLAŞ