Ankara’da düzenlenen 14. Kitap Fuarı’nda 29 Şubat 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen Ocakbaşı Sohbeti’nde “Türk Ocaklı Yazar Olmak ve Milli Edebiyat Nedir?” konusu konuşuldu. Programa konuşmacı olarak Metin Savaş katıldı.

Savaş, Türk Ocaklı bir yazar olmaktan gurur duyduğunu ve yeni yazarların yetişmesi gerektiğini vurguladı. Gençlerin daha donanımlı, iyi yazarlar olması gerektiğini ve bunun için Türk Ocaklı diğer yazarlara da görev düştüğünü belirtti.

Türk Ocaklı yazarların pek fazla tanınmadığını ve maddi amaç için kitap yazmadıklarını söyleyen Savaş, asıl amacının Türk kültürüne has ögeleri tanıtmak ve bunları insanların öğrenmesi için yazılar yazmak olduğunu söyledi. “Türk Ocaklı bir yazarım ve bundan gurur duyuyorum.” dedi.

Sanat, sanat için mi yoksa toplum için midir? Tartışmasına ise şu yorumu getirdi:

“Sanat, sanat içinde yapılsa, toplum içinde yapılsa temelinde insan vardır. Bir tavşanın sanat kaygısı yoktur ya da bir sanat eserini tavşan için yapmayız. Bu nedenle sanat doğrudan ya da dolaylı olarak insan için yapılır.”

Ayrıca Savaş, dizi ve filmlerde Türk kültürüne ve mitolojisine özgü şeylerin yer alması gerektiğini ve insanların bunları öğrenmesi için en önemli kanalların medya olduğunu belirtti.

Programın sonunda konuşmacı Metin Savaş’a, Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından katılım belgesi taktim edildi.


PAYLAŞ