eyvaz zeynalovEyvaz Zeynalov 18 Ocak 1950 tarihinde Karabağ’ın en güzel köşelerinden biri olan Ağdam şehrinde doğdu. Babası tüccar, annesi ilkokul öğretmeniydi.

1969’da Ağdam’da 1 Numaralı İlkokul’u bitirdi. Lise tahsilini Ağdam’da, üniversite tahsilini Bakü’de Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü’nde yaptı. O zaman enstitünün adı “V.İ.Lenin adına APİ” idi; şimdiki Azerbaycan Dövlet Pedagoji Üniversitesi’dir. 1973 yılında Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Fakültesini bitirdi. 1973 yılında Salyan şehrine öğretmen olarak göreve başladı. Aynı yılın mayıs ayında askerliğe çağrıldı. Sonra kısa müddet Bakü’de “Azerbaycan mektebi” dergisinde çalıştı. Çeşitli sebeplerden birkaç yıl Rusya’nın Volgograd vilayetinde, Ukrayna’nın Zaporojye, Donetsk şehirlerinde yaşadı ve muhtelif işlerde çalıştı. Aynı zamanda Ağdam’da çıkan o zamanki “Lenin Yolu” gazetesinde çalıştı. Bir müddet çeşitli gazetelerde, Rusya ve Ukrayna’da çeşitli işlerde çalıştı. Ağdam Ermeniler tarafından işgal edilince ailesiyle Bakü’ye göçtü, Garadağ Rayonu, Lökbatan kasabasına yerleşti.

Evlidir. Bir oğlu, bir kızı; kızından iki tane de torunu vardır.

İlk hikâyeleri henüz ortaokuldayken gazete yayınlamıştır. Zaman içerisinde çeşitli dergi ve gazetelerde çok sayıda hikâyesi yayınlanmıştır. İlk kitabı 1990 yılında Bakü’de  Yazıçı Yayınevi’nden “Rengsiz Yuhu” (Renksiz Rüya) adıyla yayınlandı. Ermeni saldırıları, işgali ve kaçkınlarla ilgilendiği için uzun müddet sanat işlerinden uzak kalmıştır. On yıl zarfında küçük hikâyeler yazmıştır. 1999’da “Bahalı şokolad gutusu” (Pahalı Çikolata Kutusu) adlı küçük bir kitap yayımladı. 2000 yılından beri yeniden ciddî şekilde yazmaya başlamıştır.

Hikayeleri Rusya’da, Ukrayna’da Rusça ve Ukraynaca olarak; Türkiye’de Türkiye Türkçesi’nde Kardeş Kalemler, Edebiyatta Yankı, Dönence, Berceste, Türk Ocağı Dergisi (Kayseri Şubesi) dergilerinde ve Türk Ocağı web sayfasında yayımlanmıştır.

Azerbaycan Yazarlar Birliği ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesidir.

ÖDÜLLERİ:

  1. 2007 yılında “Avropa Neşr Metbu Evi” Eyvaz Zeynalov’u “En yahşı vatanperver yazar” Uluslararası Altın Ödülü’ne layık görmüştür.
  2. Avrasya Yazarlar Birliği tarafından 2008 yılında düzenlenen Kaşgarlı Mahmut Uluslararası Hikaye Yarışması’nda dereceye girmiştir. 

ESERLERİ:

  1. “Rengsiz yuhu”,
  2. “Bahalı şokalad qutusu”,
  3. “Qarabağ hekayeleri”,
  4. “Hekayeler”,
  5. “Qırmızı almalar”,
  6. “Qış güneşi” adlı kitapların yazarıdır.

 


PAYLAŞ