bulut31 Temmuz 1936 Kilis doğumludur. İlkokulu Kilis Cumhuriyet İlkokulunda (1951), orta öğrenimini Adana Yapı Enstitüsü’nde tamamlamıştır (1957). Erzurum tekniker okulundan mezun olmuştur(1959). Devlet sektöründe tekniker olarak görev yaptıktan sonra 1986′da kendi isteğiyle emekli olduktan sonra ticaretle uğraşmıştır. İkisi kız, üç evladı vardır. 16 Eylül 1996′da Kahramanmaraş’ta vefat etmiştir.
Şevket Bulut yazmaya şiirle başlamış, daha sonra hikâyeye yönelmiştir. Konularını genellikle yaşadığı yöre insanlarının gelenek ve sorunlarından almış, bu hikâyeleriyle tanınmıştır. Hikâyelerinin büyük bir bölümünde Kahramanmaraş ve çevresinde yaşayan insanların dertlerini, acılarını, geleneklerini, kültür ve inançlarını, umutlarını gerçekçi bir biçimde ve başarıyla yansıtmıştır. Anadolu gerçeklerini ustalıkla işleyen yazar, bazı hikâyelerinde yöresel konuşma biçimlerine, atasözlerine, deyimlere de yer vermiştir.
Şevket Bulut hikâyelerini Hareket, Hisar, Türk Edebiyatı, Töre, Milli Kültür, Milli Eğitim ve Kültür, Doğuş Edebiyat ve Küçük Dergi’de yayımlamıştır.
Şevket Bulut’un hikâyeleri olay ağırlıklıdır. Hikâyelerin malzemesi ise Anadolu insanıdır. Yazar, bu insanların inanışlarını, yaşayışlarını, duygu ve düşüncelerini anlatılır. Şevket Bulut’un hikâyeleri halk kültürü açısından oldukça zengindir. Yazar, eserlerinde mahalli konulara ve geleneksel kültür değerlerine önemli ölçüde yer vermiştir.
Sanatçılar, içinde yaşadıkları doğal ve kültürel çevreden beslenirler. Şevket Bulut da yaşadığı yörenin kültür kaynaklarından beslenmiştir. Yörenin kültür değerlerini kendine özgü bir üslup ve anlatım tekniğiyle zenginleştirerek yeniden halka sunmuş, bu değerlerin unutulmasını engellemeye çalışmıştır.

ÖDÜLLERİ:
1981’de Kayseri Sanatçılar Derneği tarafından “Yılın Hikâyecisi” seçildi.
“Oynaş” adlı hikâyesi televizyona uyarlandı.

ESERLERİ
1.  Al Karısı (1971),
2.  Sarı Arabalar (1974),
3.  Dilek Çınarı (1975),
4.  Kefensiz Ölüler (1984),
5.  Sınırdaki Tarla (1996),
6.  Yıkık Minare (1996),
7.  Baharı Göremeyen Çocuklar (1996).
8.  “Derin Kuyu” vefatından sonra yayınlanmıştır (2007).

 


PAYLAŞ