TÜRK OCAKLARI

GENEL MERKEZİ

Başarının Sırrı

Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, 

ağaç kesmeye başlıyor, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. 
Gün boyu ne dinleniyor, ne de öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. 
Aksamları da, arkadaşından bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş. 
İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. 
 
Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar. Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş.

Birinci adam öfkelenmiş:
 
- Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken ise başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu isin sırrı ne?
 
İkinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş:
 
- Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir.
 
Eksikliklerimizi fark ederek kendimizi geliştirmek, baltamızı bilemektir. Bilgilerimizi yenileyip, eski bilgileri sürekli tekrarlamayı bırakarak, Yunus’un dediği gibi, “her gün yeniden doğarız bizden kim usanası” tarzında muhataplarımızı sıkmadan farklı gözükebilmek ve dağarcığımızı güncellemek baltamızı bilemektir. Baltamızı bilemek, kendimize zaman ayırıp, yaşamımızı objektif bir bakışla gözden geçirmek, zayıf bulduğumuz alanlarımızı geliştirmek için çaba göstermektir. Hep okumak, okuduklarımızı tartışmak; konferans, seminer, sempozyum gibi “biley taşı” gören toplantılarda sunulan yeni bilgileri içimizde özümlemek, sindirmek ve kendimize maletmek baltamızı bilemektir. Bu; zihnimizin, ruhumuzun, kişiliğimizin, karakterimizin güçlenmesi için olmazsa olmaz bir durumdur.
 
Bütün Türk ve İslam büyüklerinin öğretilerinin merkezine şu sözü koyarsak yanlış yapmayız:
“İnsan, Kendini Tanı”
 
Kendini tanımak, şu anda olduğumuz noktayla, olmak istediğimiz nokta arasındaki yoldur. Kendini tanımak, kendimizi nasıl gördüğümüz ile, başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında fark olmaması anlamına gelir.
 
Bireysel ve iş hayatımızda başarılı mutlu ve doyumlu olmak istiyorsak, 
baltamızı bilemek için kendimize zaman ayırmalıyız. 
Kısaca baltamızı her gün bilemeliyiz.  
Ya da her an…