TÜRK OCAKLARI

GENEL MERKEZİ

Eurovizyon Birincisi Azerbaycanlı Kardeşlerimizden “İki Devlet Bir Millet” Anlayışına Güzel Bir Örnek
Osman OKTAY

Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 56. Eurovizyon Şarkı Yarışması'nda Azerbaycan 221 puanla birinci oldu. Sonucun açıklanmasıyla birlikte Azerbaycanlı şarkıcı Nigar Cemal’in, elinde Türk bayrağıyla sahneye koşması Türkiye’de büyük sevinçle karşılandı ve milyonlarca insan sevinç gözyaşlarına boğuldu.

Özümüzü yansıtan Türkçe şarkılarla bu yarışmalara katılamamanın burukluğunu yaşamamıza rağmen son yıllarda hep üst sıralarda yer aldığımız için komuoyunda büyük bir beklenti oluşmuştu. Ancak ne var ki Türkiye adına Eurovizyon’a katılan “Yüksek Sadakat” isimli grup elemeleri geçemedi. Müzikseverler ve Türkiye’de bu yarışmayı organize eden TRT Kurumu’nda moraller bozulmuştu ki final gecesinde her şey değişiverdi.

Final gecesinde Azerbaycan’ı temsil eden ve “Ell/Nikki” olarak bilinen Eldar Gasimov ve Nigar Jamal ikilisi seslendirdikleri “Running Scared” adlı parçayla toplam 221 puan alarak birinci oldular. Sonuçların açıklanmasının ardından Azerbaycanlı kardeşlerimiz büyük sevinç yaşarken onların sevinçlerine Türkiye’den ve Türk dünyasının dört bir yanından milyonlarca kardeşimiz ortak oldu. Bizim için en büyük sürpriz ve en büyük sevinç Nigar ‘ın sahneye Türk bayrağıyla gelişi sırasında oldu. 43 ülkede 100 milyondan fazla kişi tarafından seyredilen bu sahne gerçekten çok etkileyici idi. Türkiye elenmişti ama sahnede Ay – yıldızlı Türk bayrağı dalgalanıyordu. O heyecan içinde “İki devlet – bir millet” diye mırıldandım ve hemen Bahtiyar Vahapzade’nin o güzel şiirini çıkarıp okudum:
Bir ananın iki oğlu
Bir amalın iki kolu
O da ulu, bu da ulu
Azerbaycan – Türkiye.

Dinimiz bir, dilimiz bir
Ayımız br, ilimiz bir
Aşkımız bir, yolumuz bir
Azerbaycan – Türkiye.

Bir milletik, iki devlet
Aynı arzu, aynı niyyet
Her ikisi Cumhuriyet
Azerbaycan – Türkiye.

Birdir bizim hür halimiz
Sevincimiz melalimiz
Bayraklarda hilalimiz
Azerbaycan – Türkiye.

Ana yurdda yuva kurdum
Ata yurda gönül verdim
Ana yurdum ata yurdum
Azerbaycan – Türkiye.

*

Teşekkürler Azerbaycan, teşekkürler ve tebrikler Nigar Camal ve Eldar Gasimov.

Bir dahaki sefere Türkiye’nin Türkiye Türkçesi, Azerbaycan’ın da Azerbaycan Türkçesi ile Eurovizyon’a katılıp birincilik ve ikincilikleri paylaşmaları dileğiyle…