Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 11.10.2014


TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ NEVZAT KÖSOĞLU’NU KABRİ BAŞINDA VE YAPILAN PANELLE ANDI
Büyük dava ve fikir adamı, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Eski Başkanı Nevzat Kösoğlu vefatının birinci yıldönümünde Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından anıldı. 
KABRİ BAŞINDA DUALARLA ANILDI
Anma programının ilk kısmı Gölbaşı Mezarlığı’nda Nevzat Kösoğlu’nun kabri başında yapıldı. Kabri başındaki anma programına Nevzat Kösoğlu’nun oğulları Fatih Kösoğlu ile Tayyip Kösoğlu yeğeni Prof. Dr. Melek Özyetkin katıldı. Anmada Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Türk Ocakları Eski Genel Başkanı Nuri Gürgür, ocak yöneticileri ve ocaklılar katıldı. Kabir başında okunan Kur’an-ı Kerim ve edilen duaların ardından Prof. Dr. Orhan Kavuncu Nevzat Kösoğlu’nu anan kısa bir konuşma yaptı. Ardından katılımcılar Türk Ocakları Genel Merkezi’ne geçti.
KÖSOĞLU’NU ANMA VE ANLAMA PANELİ DÜZENLENDİ
Türk Ocakları Genel Merkezi’ne geçen katılımcılara ikram yapıldıktan sonra Panel programına geçildi. Panel öncesindeKösoğlu’nun ruhu için Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve dua edildi. Panelin açış konuşmalarını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve Nevzat Kösoğlu’nun oğlu Fatih Kösoğlu yaptı.
“KÖSOĞLU ZİYA GÖKALP’TEN, EROL GÜNGÖR’E UZANAN ÇİZGİNİN SON HALKASIDIR”
Açış konuşmasını yapan Genel Başkan Öz Kösoğlu’na rahmet dileyerek konuşmasına başladı. Konuşmasında Nevzat Kösoğlu’nun Türk düşünce hayatına ve Türk milliyetçiliğine katkısına değinen Genel Başkan Öz “Nevzat Kösoğlu milliyetçi fikriyatın Ziya Gökalp’ten Mümtaz Turhan’a oradan Erol Güngör’e giden çizgisinin son halkasıdır” dedi. Genelde fikir adamlarının değerinin hayattayken bilinmediğine değinen Genel Başkan Öz, Nevzat Kösoğlu’nun da böyle bir duruma maruz kaldığını ancak bunun istisnasının Türk Ocakları camiası olduğunu ifade etti. “Nevzat ağabeyi gençlerimizle çok fazla buluşturamadık” diyen Genel Başkan Öz Nevzat Kösoğlu’nun çok büyük bir tevazu sahibi olduğunu her çağrıldığı yere gittiğini ve fikirlerini paylaştığını sorular sorulara hiçbir sıkıntı duymadan cevap verdiğini ifade etti. Kösoğlu’yla gerek Hars heyetinde gerekse de Söğüt Toplantılarında çok güzel çalışmalar yaptıklarını belirten Genel Başkan Öz Kösoğlu’nun Türk milliyetçi fikir hayatının en önemli isimlerinden olduğunu söyledi.
“KÖSOĞLU, MİLLİ ÜLKÜYE OLAN İNANCIMIZI HER ZAMAN TAZELEMEMİZİ İSTERDİ”
Nevzat Kösoğlu’nun her zaman öğütler vererek milli davalara olan inancı tazelemeye teşvik ettiğini ifade eden Genel Başkan Öz “Nevzat Ağabey milletini çok seviyordu ve milletinin ferasetine inanıyordu bu inancı bize telkin ediyordu. Bizim milli ülküye olan inancımızı her zaman tazelememizi tavsiye ediyordu” dedi. Kösoğlu’nun milliyetçilik anlayışının hem insani hem milli hem de İslami esaslara sahip bir milliyetçilik olduğunu söyleyen Genel Başkan Öz Kösoğlu’na rahmet dileyerek konuşmasını sonlandırdı.
Genel Başkan Mehmet Öz’ün ardından Nevzat Kösoğlu’nun oğlu Fatih Kösoğlu söz aldı. Babasının yaşam tarzından, karakterinden bahseden Kösoğlu babasının ciddi bir görünüşe sahip olduğunu ancak içinde duygusal, merhametli ve sıcak bir insan olduğunu ifade etti.
“KÖSOĞLU, HER ZAMAN İNANDIKLARINI SÖYLERDİ”
Fatih Kösoğlu, babasının her zaman doğruları ve inandıklarını söylediğini asla inandıklarını söylemekten geri kalmadığını belirtti. Nevzat Kösoğlu’nun birikimini bilgisini paylaşmayı çok sevdiğini doğruya doğru yanlışa yanlış diyerek sözünü sakınmadığını da ifade etti. Fatih Kösoğlu yoğun çalışmalarının arasında babasının asla ailesini ihmal etmediğini akrabalarını vakit buldukça ziyaret ettiği öyle bir yapısı olduğunu da belirtti. “Kösoğlu bizim için çok fedakar bir babaydı” diyen Fatih Kösoğlu babasının eksikliğini bir ömür boyu ailecek hissedeceklerini belirtti ve konuşmasını sonlandırdı.
KÖSOĞLU’NUN FİKİRLERİ PANELDE TARTIŞILDI
Nevzat Kösoğlu’nun fikirleri düzenlenen panelle tartışıldı. Yapılan panelde oturum başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu, konuşmacılar ise Prof. Dr. Cemal Kurnaz, Dr. Fahri Atasoy ve Osman Çakır oldu. Oturum başkanı Orhan Kavuncu Kösoğlu’nun vakıf başkanlığı dönemindeki eğitim faaliyetlerine de değinen konuşmasının ardından sözü konuşmacılara verdi. İlk konuşmacı Dr. Fahri Atasoy, Kösoğlu’nun fikirlerini felsefi açıdan tahlil etti ve Kösoğlu’nun Milliyetçilikte yeni arayışlar olarak tanımlanabilecek fikirlerini tahlil etti. Sözlerinden bazı alıntılar yaptı. Atasoy’n ardından sözü Prof. Dr. Cemal Kurnaz sözü aldı. “Mistik Milliyetçi” başlığıyla hazırladığı konuşmayı yaptı. Konuşmasında Kösoğlu’nun milliyetçiliğindeki İslami ve manevi yönlere değindi. Son konuşmayı ise Osman Çakır yaptı. Çakır konuşmasında Kösoğlu’nun fotoğraflarından ve konuşmalarından bir kesitin olduğu videolar izletti ve konuşmasını sonlandırdı.
Türk Ocakları Merkez Heyeti üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Aksoy’un yaptığı kapanış konuşması ile program sona erdi.


PAYLAŞ